Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SZTUKA ZWANA ART-BRUT

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2008
  • Barwny, 3 części x 20 min

Trzyodcinkowa opowieść o nurcie sztuki zwanym art brut. Każdy odcinek jest zamkniętą całością, a jednocześnie dopełnieniem obrazu: w pierwszym skupimy się na definicji art - brutu, w drugim na twórczym umyśle, w trzecim na terapeutycznej roli sztuki. Wypowiadać się będą zarówno historycy sztuki, filozofowie, jak i psychiatrzy, psycholodzy, terapeuci. Pojawią się także kolekcjonerzy i twórcy.
W pierwszym odcinku, zatytułowanym "Próba definicji" jego autorki Anna Kochnowicz (scenariusz i reżyseria) i Joanna Daszkiewicz (scenariusz) podejmują rozważania dotyczące istoty tego nurtu, ujęte z perspektywy zarówno psychiatrycznej, jak i historii oraz teorii sztuki.
Odcinek drugi, "Nikiforka", skupia się na malarstwie jednej z najciekawszych polskich przedstawicielek art - brutu - Marii Wnęk, ogromnej indywidualności artystycznej, a jednocześnie niezwykle skomplikowanej osobowości psychicznej. Ten film to z jednej strony ciepła opowieść o zagubionym w świecie człowieku, z drugiej szeroka panorama twórczości artystki.
Odcinek trzeci, "Między sztuką a terapią" powraca do korzeni art - brut: sztuki jako terapii i miejsc, gdzie rodzi się ona najnaturalniej - Warsztatów Terapii Zajęciowej, Domów Pomocy Społecznej. W ich przestrzeniach przyglądamy się kilku niezwykłym twórcom obecnym w wielu kolekcjach w Polsce i na świecie: Adamowi Dembińskiemu, Henrykowi Żarskiemu. Dzięki terapii ich talenty się objawiły i rozkwitły, dzięki sztuce ich życie nabrało nowego wymiaru. W Polsce często podkreśla się, że art - brut to sztuka ludzi niepełnosprawnych intelektualnie, tym samym broniąc jej dostępu do Sztuki, tej pisanej przez duże S. Czy rzeczywiście niepełnosprawność jest dyskwalifikująca w kulturze? Już Freud twierdził, że granica między zdrowiem a chorobą jest niezwykle trudna do wychwycenia A może sztuka jest po prostu dobra albo zła, wielka albo mała, wstrząsająca albo emocjonalnie obojętna? Czego nas uczy art - brut, o co wzbogaca? [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:12:09
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman