Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JEDEN DRUGIEGO BRZEMIONA NOŚCIE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2008
  • Barwny, 54 min

Film ukazuje relacje między papieżem Janem Pawłem II a związkowym ruchem zawodowym "Solidarność" oraz przedstawia społeczne nauczanie Jana Pawła II przez pryzmat roli, jaką w tym nauczaniu odgrywa pojęcie solidarności. Autorzy podejmują też próbę ukazania aktualności tego nauczania we współczesnym, coraz bardziej globalizującym się świecie. Relacje Jan Paweł II - "Solidarność" polegają przede wszystkim na wpływie nauczania Jana Pawła II na etos i program "Solidarności". Jednocześnie można jednak mówić także o inspiracji, jaką stanowiło istnienie polskiej "Solidarności", dla nauczania społecznego polskiego papieża. Główną osią filmu jest porównanie nauczania Jana Pawła II, jego myśli, intencji, z odbiorem tego nauczania ze strony ludzi polskiej "Solidarności" - jej działaczy, polityków wyrosłych z tego ruchu, ale także zwykłych ludzi pracy - robotników ze Stoczni Gdańskiej. Nauczanie Jana Pawła II jest ukazane w filmie poprzez prezentację fragmentów homilii papieskich, oficjalnych dokumentów (encykliki i inne), a także wypowiedzi osób będących blisko papieża w czasie jego pontyfikatu, w obecności których wyrażał swoje poglądy w formie nieraz bardziej - jak można przypuszczać - bezpośredniej. Postacie występujące w filmie są postaciami historycznymi, a przez to interesującymi dla widza, niezależnie od kontrowersji, które czasem wzbudzają. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:10:56
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego