Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ARKA JÓZEFA WILKONIA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2007
  • Barwny, 26 min

Monograficzna wystawa twórczości Józefa Wilkonia (rzeźby najróżniejszych zwierząt, ryb i ptactwa, w drewnie oraz w metalu; akwarele, pastele, książki dla dzieci), którą warszawska Galeria Sztuki ZACHĘTA, pokazywała rekordowo długo, bo w okresie: grudzień 2006-luty 2007, także to jak wystawę odbierały różne pokolenia, nie tylko rzesze dzieci; stała się przyczynkiem do realizacji dokumentu pokazującego życie i twórczość tego osobnego zupełnie w obszarze współczesnych w Polsce wydarzeń plastycznych artysty. W filmie, realizowanym tak w ZACHĘCIE, jak i w domu i w pracowni twórcy, w Zalesiu pod Warszawą, obok narracji samego Józefa Wilkonia, oprowadzającego niejako ludzi zebranych na swojej wystawie (przypadkowo w filmie biorą udział odwiedzający w dniu zdjęć ekspozycję), rozmawiającego z dziećmi, wpisującego im dedykacje, wypowiadają się: krytyk sztuki - Danuta Wróblewska oraz krytyk sztuki Monika Małkowska. Ujawniają one, iż te wszystkie stwory, to alter-ego Józefa Wilkonia, który przyznał kiedyś, że swoją twórczością spłaca zwierzętom dług zaciągnięty wobec nich w czasie wojny, kiedy to jako chłopiec zakładał w lesie wnyki, by upolować coś dla wyżywienia rodziny..., alter-ego, bo Wilkoń, człowiek z natury przyjazny i pogodny, poprzez te wszystkie stwory wypowiada swoje uczucia, także najtragiczniejsze. Po śmierci ukochanej żony swój ból zamknął w "Lamencie gotyckim"; drewniane wieże pełne nie śpiewających ptaków oraz w cyklu pasteli , także z ptakami, tym razem tylko dwoma, z których jeden pozostaje niemym cieniem na ściance ptasiej budki... Film jest opowieścią o powstawaniu poszczególnych prac: jakimi narzędziami (siekiera, piły, wiertła itp.), w jakim drewnie, i z jakim przesłaniem. A przesłaniem Wilkonia jest - jak mówi Danuta Wróblewska - powrót do Raju, do rzeczy pierwszych, otoczenia, w którym człowiek był, do czasu, szczęśliwy. Sam Wilkoń mówi, że ARKA, to właśnie Arka - ocalanie, natomiast Monika Małkowska dodaje, że to ocalanie każdego z nas (ocalenie w nas ufności, czystości, miłości), bo ARKA Wilkonia ma otwarte drzwi...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:10:43
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman