Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WALKA JAKUBA Z ANIOŁEM

  • Podtytuł: O MALARSTWIE JANA SPYCHALSKIEGO
  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • Barwny, 30 min

Opowieść o sztuce artysty malarza Jana Spychalskiego (1893-1946), z wykształcenia filozofa, wielkiego humanisty, związanego z grupą ekspresjonistów Bunt, działającą w Poznaniu od 1917 do 1926 roku i z pismem Witolda Hulewicza "Zdrój". Po skończeniu studiów zrezygnował z proponowanej mu kariery naukowej, wybrał zawód bibliotekarza uniwersyteckiego, by ostatecznie poświęcić się malarskiemu powołaniu. Artysta ten tworzył dzieła wymykające się wszelkim klasyfikacjom obowiązującym w historii sztuki. Ze względu na oryginalny, z niczym nieporównywalny charakter jego prac, nazywany bywa malarzem "osobnym". Wykreował specyficzny świat artystyczny korespondujący ze światem Marcela Prousta i Rainera Marii Rilkego. Jak podkreślają krytycy, w swojej działalności twórczej był przede wszystkim filozofem. W jego obrazach, niczym w lustrach, może zobaczyć swoje odbicie każdy widz. W prezentowanym programie o specyficznym malarstwie Jana Spychalskiego, będącym unikatowym zjawiskiem w sztuce polskiej, mówią krytycy sztuki: Ryszard Stanisławski, Mieczysław Porębski, Wiesław Juszczak, Teresa Kostyrkowa. Ich wypowiedzi uzupełnione są prezentacją omawianych prac, fragmentami listów malarza do serdecznego przyjaciela, Stefana Szmaja (w interpretacji Mariusza Puchalskiego) oraz wspomnieniami córki artysty, Agnieszki Ławniczakowej. W felietonie znajdzie się m.in. analiza obrazu "Walka Jakuba z Aniołem", powstałego w 1946 roku, na krótko przed śmiercią twórcy. Dzieło stanowi jego testament artystyczny. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:09:29
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych