Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TESTAMENT VON OLSZEWSKIEGO

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2007
  • Barwny, 26 min

Warmątowice - wieś około 8 km. od Legnicy. Miejscowość związna z jednym z najbardziej niezwykłych i zupełnie nieznanych epizodów historyczno - literackich. Majątek warmątowicki należał od 1812 roku do zniemczonej rodziny von Olszewskich. Jej potomek Alfred Olszewski pod wpływem lektury Henryka Sienkiewicza "Krzyżacy" zaczął poszukiwać swoich polskich korzeni. Nadał dzieciom słowiańskie imiona Bolesław i Draga, przeszedł na katolicyzm, nauczył się polskiego. W testamencie uzależnił dziedziczenie majątku przez syna i córkę od spełnienia warunków skazujących ich na faktyczną repolonizację. W przeciwnym razie miał on przejść w ręce Henryka Sienkiewicza i jego spadkobierców. Pisarz odmówił przyjęcia legatu, uznając za niezgodne z sumieniem i duchem polskiej kultury zmuszanie do zmiany wyznania i narodowości, choćby nawet presją psychiczną. Zachował się w tej sprawie list otwarty pisarza, sprawę opisywała prasa. Syn Alfreda von Olszewskiego zmarł bezpotomnie, córka odmawiając spełnienia woli ojca, pozostała dziedziczką majątku. Od 1945 r. był on we władaniu znanej na Śląsku rodziny Zedlitzów, po mężu Dragi Olszewskiej. Obecnie właścicielem warmątowickiego pałacu, parku i przyległych doń gruntów są państwo Jadwiga i Jarosław Rabkowcy. Podnieśli oni zabytkowe obiekty ze stanu kompletnej dewastacji. Odnowili też grobowiec von Olszewskich w pobliskim Kościelcu. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:09:26
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl