Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KAMIENNA CISZA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2007
 • Barwny, 51 min

W 2005 roku w wiosce Spingul w północnym Afganistanie zabito kobietę posądzoną o cudzołóstwo. 29-letnia Amina według różnych wersji została ukamienowana, uduszona, zmarła na atak serca lub popełniła samobójstwo. Jej mąż przebywający w Iranie, gdzie wyjechał zaraz po ślubie w poszukiwaniu pracy, nie reaguje na śmierć żony. Rzekomy kochanek Aminy, Karim, ucieka z wioski i ukrywa się z dala od rodzinnej doliny. Mimo wyroku sądu wszyscy podejrzani o zabójstwo są na wolności. Rodzice Aminy nie wyrażają żalu z powodu utraty córki, a rodzina Karima nie chce ujawnić prawdy o śmierci Aminy z lęku przed reakcją współmieszkańców. Wersje wydarzeń krzyżują się i przeczą sobie, a zmowa milczenia świadków zdaje się nie mieć końca. Autorzy tego wstrząsającego filmu poruszają się w niebezpiecznym i niezrozumiałym dla człowieka Zachodu świecie, w którym rządzi system wartości społeczeństwa muzułmańskiego, prawo Islamu wciąż stoi na pierwszym miejscu, a rodzice decydują o losie swoich dzieci. W tym świecie życie i wolność człowieka tracą na wartości na rzecz specyficznie pojmowanej sprawiedliwości i honoru.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2007
  Lipsk (Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych i Animowanych DOK Leipzig)-Nagroda Jury Ekumenicznego
 • 2007
  Chicago (Międzynarodowy Festiwal Filmu Dokumentalnego)-Nagroda "Sky is the Limit" w kategorii "Work in progress"
 • 2008
  Kijów (Ukrainian Context - Human Rights Documentary Film Days)-Nagroda Specjalna Jury
  za "wysokie walory artystyczne obrazu"
 • 2008
  Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski)-Dyplom Honorowy
  za "ukazanie w przejmujący sposób dramatu bezbronnej jednostki w opresyjnym społeczeństwie"
 • 2008
  Łódź (Festiwal Filmów o Rodzinie FOR)-I Nagroda
  za "głębokie i wiarygodne ukazanie świata kultury islamu przez pryzmat rodziny, a także za wysoki profesjonalizm warsztatowy i walory artystyczne"
 • 2008
  Ann Arbor (Ann Arbor Polish Film Festival)-Nagroda Publiczności
 • 2008
  Guia de Isora (Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych "MiradasDoc")-Nagroda za najlepszy debiut reżyserski
 • 2008
  Neubrandenburg-Szczecin (Europejski Festiwal Filmowy "Dokument ART")-III Nagroda
2023.10.31 00:19:14
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.