Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MUTTER

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2007
  • Barwny, 28 min

"Mutter" to napisana przez wojnę historia rosyjskiej dziewczyny i jej przybranych niemieckich synów. W roku 1943 Niemcy chwytają nastoletnią dziewczynę należącą do białoruskiego oddziału partyzanckiego. Trafia ona początkowo do pracy przymusowej, a później do obozu koncentracyjnego, gdzie przeżywa prawdziwą gehennę. W roku 1945 obóz wyzwalają wojska radzieckie. Dziewczyna dostaje pracę w kuchni gospodarstwa wojskowego. Obok jest obóz jeniecki. Bohaterka zauważa, że koło śmietnika kręcą się co jakiś czas dwaj niemieccy chłopcy szukający pożywienia. Zaczyna im zostawiać resztki jedzenia. Gdy spostrzega, że młodszy jest ciężko chory, zabiera go do swojej izdebki. Później zabiera tam również starszego. U komendanta obozu uzyskuje zgodę, aby tymczasowo oddał ich pod jej opiekę. Chłopcy nazywali ją matką i żyli u niej dwa lata, aż do chwili gdy rozpoczęto akcję wywożenia Niemców z okręgu kaliningradzkiego do Niemiec. Nie pomogła rozpacz i łzy. Chłopców wywieziono, a dziewczynie zawalił się świat. Mieszkała i pracowała w Kaliningradzie, później w zamkniętej bazie wojskowej Bałtijsk. I oto po 45 latach od rozstania z chłopcami zawieziona przez nieznanego człowieka w umówione miejsce ujrzała niemłodego już mężczyznę, który zalewając się łzami wyciągnął do niej ręce, wołając: "Mutter". Był to nieżyjący już dziś starszy z jej przybranych synów. Jak doszło do tego spotkania opowiada w filmie jego młodszy brat. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:07:06
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor