Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BUNT JANION

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 60 min

Film dokumentalny poświęcony dziełu i osobie najwybitniejszej badaczki literatury i kultury romantyzmu, prof. Marii Janion. Pani profesor dzieli się w filmie refleksjami na temat najważniejszych problemów współczesności oraz własnej egzystencji. Mówi o pracy naukowej, swoim stosunku do literatury. Przede wszystkim jednak poddaje krytyce i polemizuje z żywą do dzisiaj mitologią polskiego patriotyzmu, skłonnością do martyrologii, mesjanistycznej ułudy i cierpiętnictwa. Opowiada także o współpracy z drugim obiegiem, podpisaniu w 1979 r. aktu założycielskiego Towarzystwa Kursów Naukowych, działalności studentów pod Stocznią Gdańską podczas strajków w sierpniu 1980r. W grudniu 1981 r. prof. Janion brała udział w Kongresie Kultury Polskiej. W programie fragment jej wystąpienia poświęconego ocenie wydarzeń w Stoczni Gdańskiej. Obrady kongresu zostały przerwane po wprowadzeniu stanu wojennego.
Prof. Maria Janion stworzyła własną oryginalną szkołę polskiej humanistyki. Wykształciła co najmniej 3 pokolenia nowoczesnych, wybitnych humanistów. W filmie wypowiadają się też jej dawni studenci, którzy dziś sami zajmują się pracą naukową. Dzielą się wrażeniami z uczestnictwa w organizowanych przez p. profesor spotkań z udziałem osobowości ze świata kultury. Dr Ewa Nawrocka mówi o przygotowaniach do wieczorów z Gunterem Grassem, Jerzym Grotowskim. Przypomina ponadto sprawę prof. Janion, którą próbowano usunąć z Uniwersytetu Warszawskiego w 1968 r. za tzw. rewizjonizm. W programie wystąpili także: prof. Zbigniew Majchrowski, który wspomina spotkanie z Mironem Białoszewskim, oraz Paweł Huelle, który opowiada o wspaniałym klimacie tych wieczorów i wyniesionych z nich doświadczeń i wrażeń. Ten ostatni sięga wspomnieniami do interesujących wykładów z literatury prowadzonych przez prof. Janion. W rozmowie z Kazimierą Szczuką będzie mowa o wątkach feministycznych w twórczości Marii Janion i roli kobiet w społeczeństwie. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2020.09.04 00:36:40
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych