Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZNIEWOLONY TEATR

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2006
  • Barwny, 26 min

Film poświęcony trudnym losom i dramatycznym wyborom aktorów w czasie wojny - czy decydować się na dalsze uprawianie zawodu, na występy w teatrach prowadzących jawną działalność i otwieranych za zgodą władz okupacyjnych, a więc godzić się na swoistą współpracę z wrogiem, czy też zaniechać aktorskiej profesji, zmienić zawód? Autorka filmu przedstawia postawy aktorów w Generalnej Guberni, przede wszystkim artystów warszawskich: jak reagowali na dyrektywy Państwa Podziemnego i uchwałę ZASP-u - Tajnej Rady Teatralnej zakazującą swoim członkom współpracy z teatrami jawnymi. Przypomina, że aktorzy znaleźli się w znacznie trudniejszej sytuacji niż przedstawiciele innych profesji - zabroniono im bowiem całkowicie wykonywania zawodu, a wielu z nich nie wyobrażało sobie innej pracy i do innej często się nie nadawało. "Zniewolony teatr" zawiera charakterystykę scen teatralnych działających w okupowanej Warszawie, przypomina ich repertuar, publiczność odwiedzającą teatry jawne (mimo ówczesnego hasła: ,,tylko świnie siedzą w kinie, co bogatsze - to w teatrze" frekwencja w teatrach jawnych wynosiła aż 85%).Opowiada też o tym, że dla wielu aktorów w tamtych czasach alternatywą dla występów w teatrach jawnych były kawiarnie prowadzone przez aktorów. Mówi wreszcie o powojennych konsekwencjach grania na scenach w czasie wojny, czyli o komisjach weryfikacyjnych, które w nowych, jakże odmiennych warunkach decydowały o dopuszczeniu do wykonywania zawodu. W filmie czasy okupacji wspominają: Zofia Wilczyńska, Nina Andrycz, Izabela Wilczyńska-Szalawska, Maria Burska-Przybora, Danuta Michałowska, Krystyna Feldman, Renata Kossobudzka, Kazimierz Janus, Gustaw Holoubek, Marian Cebulski, Erwin Axer i prof. Bogdan Korzeniewski. Historycy teatru: prof. Edward Krasiński i dr Henryk Izydor Rogacki analizują dylematy i podziały w środowisku teatralnym tamtego okresu. Narratorem całości jest Krzysztof Kolberger. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:05:45
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych