Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NOWY JORK WEDŁUG JANUSZA GŁOWACKIEGO

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 26 min

Znany pisarz Janusz Głowacki, od lat mieszkający za oceanem, oprowadza widzów po "swoim" Nowym Jorku, fascynującej kontrastami, barwnej i różnorodnej metropolii, jednej z największych i najważniejszych na świecie. Wiedzie nas od Soho po Broadway, od Lower East Side po West End, gdzie ma swoje mieszkanie: przestronne, pełne światła i obrazów (Czeczot, Bożena Wahl) oraz plakatów do jego sztuk wystawianych w różnych krajach. Zatrzymuje się na chwilę w swoim ulubionym parku, gdzie spotyka znajomych Polaków, pokazuje pomnik ku czci ofiar zbrodni katyńskiej dłuta Andrzeja Pityńskiego.
W oczach Głowackiego Nowy Jork, a zwłaszcza Manhattan, jawi się jako średniowieczny zamek o ściśle zhierarchizowanej - mimo demokracji - strukturze, w którym władzę absolutną sprawuje pieniądz. To on otwiera każde drzwi, to on pozwala mieć za sąsiadów największe sławy świata kultury i sztuki, jeśli tylko ma się dość milionów na koncie, by móc sobie kupić apartament obok Woody Allena czy Martina Scorsese. To zresztą miasto, w którym "sukces i porażka chodzą ze sobą pod rękę", a "dobrej imitacji nieba towarzyszy całkiem realne piekło". Dlatego w Nowym Jorku trzeba być naprawdę silnym, żeby przetrwać. W Januszu Głowackim to miasto wyrobiło niezwykłą odporność: nauczył się czekać, przegrywać, podnosić się po upadku. Wielokrotnie słyszał, że artysta przybywający do USA ma średnio dwa lata, by odnieść sukces. Jeśli w tym czasie mu się to nie uda, to znaczy, że nie jest wart sukcesu. Bohater reportażu właśnie tyle czekał, by zaistnieć w tamtejszym świecie literackim.
Bardzo mocno przeżył też tragedię z 11 września 2001 r. Wcześniej żył w naiwnym przekonaniu, że w tym mieście nic złego nie może go spotkać. 11 września uświadomił mu, podobnie jak milionom nowojorczyków, jak złudne było to przeświadczenie.
W filmie znalazły się wspaniałe ujęcia Manhattanu oglądanego z lotu ptaka, a także fragmenty rodzinnych archiwaliów z 11 września 2001 r. - kadry utrwalone ręką córki pisarza, Zuzanny. Nie zabrakło też archiwalnych migawek z premiery "Czwartej siostry" na Broadwayu w 2002 r. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:02:16
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl