Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MAGIA ŻYCIA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1992
  • Barwny, 56 min

Tadeusz Wroński - zmarły w 2000 r. - muzyk, pedagog, naukowiec, astrolog, kompozytor, absolwent konserwatorium muzycznego w Brukseli. Przerwał światową karierę skrzypka wirtuoza, by poświęcić się pedagogice. Pod okiem rektora i profesora warszawskiej Akademii Muzycznej i profesora uniwersytetu w Bloomington w USA zdobywało wiedzę wielu wybitnych dziś skrzypków. Wystarczy wymienić Krzysztofa Jakowicza, Magdalenę Rezler, Hannę Lachertównę, Krzysztofa Bąkowskiego, Sławomira Tomasika czy wreszcie Henryka Kowalskiego, który objął po swym mistrzu profesurę na amerykańskim uniwersytecie. Realizatorzy programu z kamerą uczestniczyli w zorganizowanym przez Tadeusza Wrońskiego II Konkursie Skrzypcowym, który odbył się w styczniu 1992 roku w warszawskiej Akademii Muzycznej. Po koncercie laureatów muzycy oraz publiczność zgotowali profesorowi gorącą owację. Na taśmie zarejestrowano także imprezy towarzyszące konkursowi. W sali posiedzeń Akademii spotkało się wiele wybitnych postaci polskiego życia muzycznego, m.in. Jan Krenz, Jan Ekier, Władysław Szpilman, Henryk Czyż, Jan Weber, Aleksander Bardini, Maciej Niesiołowski, Magdalena Rezler i oczywiście sam mistrz. Podczas spotkania Jan Krenz opowiadał o niezwykłym, wszechstronnie utalentowanym człowieku, jakim jest Tadeusz Wroński. Przytoczył wiele ciekawostek z jego życia. Ponadto w programie fragmenty koncertów najwybitniejszych uczniów profesora, m.in. Krzysztof Jakowicz gra "Tańce cygańskie" Pabla Sarasatego. Realizatorzy wykorzystali archiwalne nagranie fragmentu telewizyjnego recitalu Tadeusza Wrońskiego i Władysława Szpilmana z 1963 roku. Muzycy wykonali pierwszą część Sonaty A-dur Johannesa Brahmsa op. 100. Żona profesora, pani Halina Wrońska, wspomina pobyt z mężem w Stanach Zjednoczonych, opowiada o jego fascynacjach i zainteresowaniach. Mówi o sobie także sam mistrz, m.in. o swojej wielkiej pasji astrologii i o jej wpływie na jego karierę muzyczną. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:58:53
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego