Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PRASZCZUR

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2005
 • Barwny, 26 min

Czują się wolni i niezależni, szybują w przestworzach niczym ptaki. Paralotniarze upodobali sobie Monte Grappa w Alpach Weneckich. Na wzniesieniach niedaleko Wenecji we Włoszech, w malowniczej okolicy z zapierającymi dech widokami, odbywają się nawet mistrzostwa Polski w paralotniarstwie. To miejsce i paralotnie pokochał również Janusz Orłowski. I chociaż ma 80 lat, wiek nie jest dla niego przeszkodą, by uprawiać ulubioną dyscypliną sportową. Bywa tu dwa razy w roku. Kiedyś latał na szybowcach, dziś musi mu wystarczyć paralotnia. Przypadkowo znalazł w gazecie ogłoszenie o szkoleniu i zadzwonił pod wskazany numer. Usłyszał, że jeśli mieści się w widełkach wiekowych od 5-105 lat, może się zgłosić. Nie mógł przegapić takiej okazji. Latanie jest jego największą pasją. Pełen energii i młodzieńczej werwy pan Janusz, który sam siebie nazywa "Praszczurem", tryska radością życia. Wtopił się w środowisko paralotniarzy, jest jednym z nich, choć dominują tu młodzi ludzie. Sympatyczny starszy pan, drobnej budowy z pozoru zupełnie do nich nie pasuje, ale jednak został przez nich zaakceptowany. "Praszczur" nie wyobraża sobie życia bez latania. Gdy jest w powietrzu wszystko przestaje mieć znaczenie, czuje się po prostu szczęśliwy. Paralotniarstwo wymaga wielkiej sprawności fizycznej, ale pan Janusz nigdy nie załamuje się porażkami, uparcie pokonuje ograniczenia wynikające z jego wieku. Zazwyczaj korzysta z pomocy dużo młodszych kolegów, którzy nigdy nie odmawiają. Upadki, drobne kontuzje nie zniechęcają "Praszczura". Wręcz przeciwnie.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2005
  Sliven (Międzynarodowy Festiwal Filmów Górskich)-Nagroda za reżyserię
 • 2005
  St. Hilaire du Touvet (Międzynarodowy Festiwal Filmów o Lataniu)-Nagroda Specjalna Jury
 • 2005
  St. Hilaire du Touvet (Międzynarodowy Festiwal Filmów o Lataniu)-Nagroda Publiczności
 • 2007
  Domzale (Międzynarodowy Festiwal Filmów Górskich)-Specjalne Wyróżnienie
  w kategorii Sportów Górskich i Filmów Przygodowych
 • 2013
  Cieszyn (Czesko-Polski Festiwal Filmów Outdoorowych)-II Nagroda
  w kategorii: Filmy o tematyce sportowej i przygodowej - sporty w przyrodzie
2017.02.11 03:58:18
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego