Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MIKOŁAJ REJ Z ŻURAWNA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2005
 • Gatunek:
  Reportaż
 • Barwny, 15 min

Mikołaj Rej to bardzo ciekawa postać wśród twórców literatury epoki renesansu. Wywodził się z rodziny szlacheckiej osiadłej na Rusi. Urodził się w Żurawnie nad Dniestrem. Był samoukiem, dzieciństwo spędził na polowaniach, a talent artystyczny rozwinął na magnackim dworze Tęczyńskich. Dwa lata spędził w szkole w Skalmierzu, rok w Akademii Krakowskiej. Żył w środowisku kresowym, które było wieloetniczne, wielowyznaniowe i wielokulturowe, co sprzyjało rozwojowi intelektualnemu. Był aktywnym działaczem publicznym zaangażowanym w ruch egzekucji dóbr i ruch reformacyjny, a także posłem na Sejm i dobrym przedsiębiorcą. Dorobił się znacznego, jak na owe czasy, majątku. Jako zwolennik reformacji angażował się w działania na rzecz szerzenia swojej wiary, zakładał zbory i szkoły. Kierując się poczuciem godności narodowej i pragnieniem zreformowania Kościoła oraz odnowy życia religijnego chrześcijan, pragnął udostępnić problematykę teologiczną i etyczną szerokim kręgom Polaków w języku polskim, odrzucając łacinę jako język obcy i niezrozumiały dla mało wykształconych, lecz zdolnych jednak do głębszej refleksji ziomków. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 06:31:47
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor