Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŚWIETLISTE OBRAZY JERZEGO MIERZEJEWSKIEGO

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1994
  • Barwny, 25 min

Brakuje nam w zgiełkliwym świecie chwil skupienia i refleksji, momentów zwolnienia kroku i spojrzenia w siebie. Jednak tylko artysta potrafi przełożyć owe tak powszechne potrzeby i tęsknoty na język sztuki, ująć je w mowie dźwięków bądź obrazów, wyrazić bryłą, barwą i walorem. Bohater filmu, pełen twórczego niepokoju i nerwowego rozedrgania, wciąż poszukujący stosownych środków artystycznego wyrazu maluje właśnie to, czego mu - i nam - w życiu brak: maluje marzenia o pięknie i harmonii. Dlatego jego płótna emanują ciszą i spokojem. Mają duszę - każdy obraz musi mieć duszę. Malarz stara się do niej dotrzeć, choć czuje, że ciągle jest jeszcze w pół drogi... Jerzy Mierzejewski, syn wybitnego malarza, Jacka, ukończył studia w warszawskiej ASP u profesora Mieczysława Kotarbińskiego. W 1944 roku był współzałożycielem Związku Polskich Artystów Plastyków. Przez ćwierćwiecze związany z łódzką PWSF pełnił funkcję dziekana Wydziału Operatorskiego, a potem Reżyserskiego. Jego twórczość malarska zawsze miała charakter wybitnie indywidualny: nigdy nie związał się z żadnym ugrupowaniem artystycznym. Ważny okres jego pracy twórczej rozpoczął się w 1970 roku - mieszkał i malował w Haarlem, mieście, które wydało ongiś tylu mistrzów sztuki holenderskiej. Pod koniec lat osiemdziesiątych wrócił do kraju. 55-lecie działalności Jerzego Mierzejewskiego zaowocowało jubileuszową wystawą w warszawskiej galerii "Na Mazowieckiej", przeniesioną potem do Krakowa - rodzinnego miasta artysty. W obydwu miastach zrealizowany został film poświęcony twórczości malarza, w którym udział biorą - uczniowie i przyjaciele profesora Mierzejewskiego; Marek Nowicki, Krystyna Zwolińska, Tadeusz Nyczek, Krzysztof i Anna Wejmanowie. A także, przede wszystkim - artysta i jego obrazy, będące genialną, inspirowaną dziełami holenderskich arcymistrzów syntezą portretu i krajobrazu, ponadczasowe, oddalone od problemów codzienności, tchnące ładem i harmonią, której malarz tak potrzebuje. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:54:16
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl