Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JERZY SEMKOW

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1997
  • Barwny, 57 min

"Jest jednym z niewielu dyrygentów, którzy kreują dzieło, a nie siebie" - mawiają o nim muzycy z orkiestry Sinfonia Varsovia. Jerzy Semkow, bo o nim mowa, należy do najwybitniejszych współczesnych dyrygentów, doskonale znanych na świecie. Od lat działa za granicą, głównie w USA. Studiował w Krakowie i Leningradzie, do 1956 r. był asystentem Eugeniusza Mrawińskiego w Filharmonii Leningradzkiej. W latach 1956-58 był dyrygentem w moskiewskim teatrze Bolszoj. Później pracował w Warszawie, gdzie kierował zespołem Opery Warszawskiej. Premiery tamtych czasów, którymi dyrygował Semkow, przeszły do legendy. Nie dane mu było dyrygować w Teatrze Wielkim. Ostatni raz wystąpił z orkiestrą operową w Warszawie w 1962 r., na trzy lata przed przeprowadzką zespołu na plac Teatralny. Potem przyszedł okres jego sukcesów na Zachodzie. W latach 70. zaczął współpracę z orkiestrami symfonicznymi. W latach 1970-71 prowadził Cleveland Symphony Orchestra, w latach 1975-79 - St. Louis Symphony Orchestra, od 1979 do 1982 r. Orkiestrę Radia i Telewizji Włoskiej RAI. W roku 1985 został dyrygentem filharmonii w Rochester, z którą współpracuje gościnnie do dziś. Występował w najsłynniejszych salach koncertowych i z najlepszymi orkiestrami symfonicznymi w Europie, USA i Kanadzie. Ceniony jest szczególnie za interpretacje muzyki romantycznej, ale nie oznacza to, że interesują go utwory tylko z tej epoki. Twierdzi, że miewa okresy, w których szczególnie lubi danego kompozytora. Ostatnio z największym pietyzmem traktuje Brahmsa. Autorzy poświęconego Jerzemu Semkowowi filmu dokumentalnego ukazują go podczas pracy z orkiestrą Sinfonia Varsovia nad dwoma utworami: Symfonią "Jowiszową" Wolfganga Amadeusza Mozarta i Symfonią "Patetyczną" Piotra Czajkowskiego. Przytaczają fragmenty jego wypowiedzi na temat stosunku do muzyki, metod pracy, ulubionych kompozytorów, orkiestr, z którymi miał okazję współpracować. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:53:43
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych