Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŻYCIE JEST PIĘKNE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2004
  • Barwny, 55 min

W sierpniu tego roku mija 10 lat, od kiedy do władzy doszedł na Białorusi Aleksander Łukaszenka, człowiek-zagadka uważany przez całą demokratyczną Europę za dyktatora i satrapę. Film Marka Czunkiewicza stanowi obiektywną próbę ukazania prawdziwego oblicza tego człowieka. Sposób sprawowania władzy przez Łukaszenkę dalece odbiega od standardów europejskich: prezydent zdusił opozycję, powszechnie działa cenzura, postępuje rusyfikacja kraju. Mimo to znaczna część Białorusinów popiera swego przywódcę, gdyż zapewnia on im bezpieczeństwo socjalne. Obserwując sąsiednią Rosję i Ukrainę, mieszkańcy Białorusi mają świadomość, że po wprowadzeniu tam gospodarki rynkowej i uwolnieniu cen warunki życia wielu grup społecznych w obu sąsiednich krajach gwałtownie się pogorszyły. Niektórzy z dnia na dzień popadli w nędzę. Tymczasem na Białorusi niskie emerytury i pensje pozwalają jednak na w miarę stabilną egzystencję. Niskie opłaty komunalne, tanie produkty spożywcze (także wódka) są gwarantowane przez państwo. Z drugiej strony powszechna własność państwowa i wstrzymanie prywatyzacji to objaw strachu przed utratą niepodległości ekonomicznej, całkowitym poddaniem się Rosji i powstaniem klasy oligarchów. Takie działania zapewniają prezydentowi poparcie emerytów, urzędników i skorumpowanego w większości aparatu polityczno-partyjnego. Białorusini śmieją się z Łukaszenki, że jest prostakiem, ale nie tyranem. Kpią z jego błędów językowych, a jednocześnie doceniają, że umie się postawić zagranicy. Łukaszenka umiejętnie wykorzystuje nawet swoje wady i stawiane mu zarzuty. Wie, że jak długo będzie straszakiem Europy, tak długo będzie u władzy. Ale jest i druga strona medalu. Powszechne zadowolenie rodaków prezydenta ze swego przywódcy nie jest tak powszechne, jak chciałby on wierzyć. Spotkania z ludźmi w kołchozach, zakładach pracy, na wiecach pokazują, ile jest zakłamania w propagandowym obrazie Białorusi, jak wielu ludzi żyje w poczuciu całkowitej beznadziei. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:53:36
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor