Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WYCIECZKA DO PARYŻA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2004
  • 13 min

Zrealizowany w formie kolażu materiałów archiwalnych, opatrzony skąpym, ograniczonym do kilku napisów komentarzem film ten ukazuje z ironiczno-gorzkim dystansem jedną z najmroczniejszych postaci w historii ludzkości, człowieka, którego obłąkana wola zaważyła na życiu i śmierci milionów ludzi i wpłynęła na bieg wydarzeń na świecie. Ze starych fotografii, reprodukcji i urywków archiwalnych nagrań wyłania się groźny i ponury w swej wymowie portret demagoga, który w krótkim czasie zdołał pociągnąć za sobą cały naród. Jak twierdzą niektórzy, przesądził o tym niewystarczający talent artystyczny przyszłego fuhrera. Po zakończeniu I wojny światowej, kiedy to Paryż zyskał miano stolicy europejskiej sztuki, jednym z największych marzeń początkującego malarza stała się podróż do tej mekki artystów. Hitler nie miał jednak szans zaistnieć tam jako twórca, zajął się więc polityką. "To cud, że znaleźliście mnie pośród milionów" - mawiał skromnie o sobie. Jak przystało na "ojca narodu", chętnie fotografował się w otoczeniu dzieci i młodzieży, obiecując, że "młodzieży zapewni piękny los". Państwa zachodnie zlekceważyły zagrożenie, jakie stanowił, nie doceniły jego ambicji i zachłanności, nie uwierzyły, że nie zadowoli się zajęciem Czechosłowacji i Polski. W czerwcu 1940 r. ziściło się jego marzenie o ujrzeniu Paryża, ale oglądał go już okiem zdobywcy, wkraczającego do stolicy Francji na czele swoich wojsk. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:52:20
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman