Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ROK PREMIERA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1990
  • Barwny, 50 min

"To rezultat paru tygodni zbyt intensywnej pracy" - wyjaśniał premier swą nagłą niedyspozycję po powrocie na mównicę. "Doszedłem do takiego stanu, jak polska gospodarka, ale wyszedłem z niego. Mam nadzieję..." Minęło piętnaście lat od chwili, gdy pierwszy od niemal półwiecza niekomunistyczny premier Rzeczypospolitej wygłaszał expose w wypełnionej po brzegi sali wybranego demokratycznie - choć tylko w 35 % - polskiego Sejmu. Ale zwycięstwo demokratycznej opozycji było więcej niż trzydziestopięcioprocentowe. "Solidarność" miała dziewięćdziesiąt dziewięć głosów w stuosobowym Senacie, poparcie zwycięskiego ruchu społecznego i wolę całego bez mała narodu. To dlatego przedstawiciele odchodzącego systemu musieli zaakceptować rzucone przez Adama Michnika hasło "wasz prezydent, nasz premier!" Owym premierem został Tadeusz Mazowiecki, a w składzie Rady Ministrów znalazło się wielu represjonowanych wcześniej działaczy opozycji. To przede wszystkim oni - z ówczesnej, odległej o piętnaście lat perspektywy - oceniają pierwszy rok działalności rządu. Bronisława Geremka i Krzysztofa Skubiszewskiego najbardziej absorbują kwestie nowej, prowadzonej w pełni suwerennie polityki zagranicznej, Leszek Balcerowicz wyjaśnia zasady realizowanego nie bez trudności programu stabilizacji gospodarczej. Apeluje o cierpliwość - jeszcze rok wyrzeczeń, i systemowe przeobrażenia zaowocują szybszym marszem do przodu. Jacka Kuronia niepokoją społeczne koszty przejścia do gospodarki rynkowej, rosnące bezrobocie, pogarszanie się sytuacji materialnej znacznej części obywateli. Bolesna sprzeczność między oczekiwaniami a możliwościami rodzi rozczarowanie. A ofiarami przemian - dodaje Zbigniew Bujak - są rzesze robotników, głównej siły "Solidarności". Wielu z nich będzie musiało odejść z fabryk i uruchomić własne zakłady pracy. O pierwszym roku Premiera wypowiadają się w filmie także młodsi o piętnaście lat Lech Wałęsa, Aleksander Hall, Kazimierz Górski, Aleksander Smolar, Izabella Cywińska, Aleksander Kwaśniewski, Jarosław Kaczyński. Tego ostatniego niepokoi perspektywa rychłych wyborów prezydenckich. Starcie Wałęsa - Mazowiecki wydaje się nieuchronne. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2021.04.11 00:10:04
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl