Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WYKLĘCI PRZEZ BOGÓW

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2003
  • Barwny, 56 min

Bohaterami tego przejmującego filmu są trędowaci zamknięci w wiosce chorych w Puri, w Indiach. Od ponad 50 lat opiekę nad nimi sprawuje polski misjonarz, ks. Marian Żelazek. To on przekształcił wyklętą wioskę w normalną osadę, w której ludzie dotknięci tą straszliwą chorobą rodzą się, chodzą do szkoły, zakładają rodziny. Żyją na tyle normalnie, na ile to możliwe. Nie chcą o tym wiedzieć ludzie z zewnątrz, wolą nie dostrzegać chorych, którzy codziennie wychodzą ze swojego getta na żebry. W świecie zdrowych nie ma jednak dla nich miejsca, spotykają się tam wyłącznie z pogardą i odtrąceniem. Dopiero gdy wieczorem wracają do wioski, zasiadają z rodzinami do kolacji, znów czują się u siebie. Ksiądz Marian Żelazek od pół wieku niestrudzenie próbuje symbolicznie obalić mury okalające wioskę, sprawić, by ludzie z zewnątrz dostrzegli problem chorych współbraci. W pojedynkę jest to jednak bardzo trudna praca. Szlachetna twarz misjonarza, który swoje życie poświęcił niesieniu pomocy ludziom tak dotkliwie poszkodowanym przez los, przypomina wizerunki świętych. To od niego Matka Teresa z Kalkuty, która dobrze znała polskiego księdza, uczyła się kiedyś, jak postępować z trędowatymi. On sam pozostaje człowiekiem skromnym, stroniącym od mediów, traktującym swoją pracę jak coś zupełnie naturalnego. Nie dba o reklamę, szkoda mu na to czasu, który może spędzić ze swoimi podopiecznymi. Od dwóch lat jest jednym z kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla - w pełni na nią zasługuje. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:51:11
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor