Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KARDYNAŁ STANISŁAW NAGY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2003
  • Barwny, 26 min

Wielkim zaskoczeniem dla wszystkich było mianowanie 21 września 2003 roku do kardynalskiego kapelusza polskiego kapłana ze Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego (sercanów), profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, księdza Stanisława Nagy. Papież ogłosił tę nominację tuż przed modlitwą na Anioł Pański, a już o 14.00 tego samego dnia do księdza profesora zatelefonował sekretarz Jana Pawła II, ksiądz biskup Stanisław Dziwisz. Profesor Nagy odebrał telefon w domu sercanów w Krakowie, gdzie z dużym zaskoczeniem i zdziwieniem odebrał złożone mu gratulacje. Następnie z kardynałem-nominatem kilka słów zamienił Jan Paweł II, który zna go bardzo dobrze jeszcze z okresu, kiedy był księdzem diecezji krakowskiej. Film dokumentuje kilka dni kardynała-nominata, podczas których otrzymał na Wawelu sakrę biskupią, a następnie w Rzymie podczas przygotowań do konsystorza. O kardynale-nominacie wypowiadają się m.in. arcybiskup Alfons Nossol i ks. dr Stanisław Mieszczak. Osobnym i niezwykle poruszającym elementem filmu jest nauka księdza kardynała Stanisława Nagy'ego, podczas której można zapoznać się z przemyśleniami jednego z największych autorytetów teologii fundamentalnej współczesnego Kościoła. Reportaż wzbogacają unikatowe materiały archiwalne. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 06:29:14
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman