Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DRUGA STRONA ŚWIATA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2003
 • Gatunek:
  Film o sztuce
 • Barwny, 41 min

W 1914 roku niespełna trzydziestoletni, ciężko doświadczony osobistym nieszczęściem Stanisław Ignacy Witkiewicz wyruszył do Azji Południowo-Wschodniej i Australii. Jako rysownik i fotograf towarzyszył w podróży badawczej swemu tylko nieco starszemu przyjacielowi, Bronisławowi Malinowskiemu. Wkrótce los poróżnił obu przyjaciół, a ich drogi rozeszły się. Malinowski został światowej sławy antropologiem, profesorem London School of Economics, a potem uniwersytetu Yale. Witkiewicz nie wrócił już na wody Pacyfiku, by opisywać życie prymitywnych społeczności wyspiarskich.Poświęcił się literaturze, teorii sztuki, filozofii i niesprawiającemu mu specjalnej satysfakcji, lecz przynoszącemu niezłe profity malarstwu portretowemu. Agneta Pleijel, mimo fascynacji postacią i dziełem Malinowskiego, podążyła śladami Witkacego. "Choć najpierw chciałam zostać antropologiem - wspomina - zostałam pisarką". Do podjęcia nauki na wydziale antropologii uniwersytetu w Goeteborgu popchnęła ją przeszłość rodziny. Dziadek, by zyskać pieniądze na kosztowne studia w Szwecji, popłynął na daleką Jawę. Fortuny nie zrobił i pozostał w tropikach przez trzydzieści lat. Z Indii Holenderskich pochodziły też babka i matka bohaterki filmu. Tak silne związki z Południowo-Wschodnią Azją okazały się inspirujące także na nowej, literackiej drodze Agnety. Debiutowała sztuką "Kollontaj" wystawianą na deskach Królewskiego Teatru Dramatycznego, potem przyszła kolej na próby poetyckie i prozatorskie, aż po głośną, opublikowaną w 2000 roku powieść o współpracy i wzajemnej inspiracji dwóch przyjaciół przemierzających wyspy Pacyfiku, z których jeden zostanie sławnym naukowcem, a drugi głośnym pisarzem. Autorka dokumentu przedstawia życiową drogę i dokonania Agnety Pleijel - profesora historii literatury, filozofa, otwartej na świat humanistki, autorki bestsellerów, przyjaciółki polskiej kultury i piśmiennictwa, szczerze dopingującej polskie przemiany po 1989 roku. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:45:18
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl