Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LIST PIOTRA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2002
  • Barwny, 28 min

Piotr jest w trakcie zmiany płci, staje się kobietą. Przyjmuje imię Monika. Do koleżanek i kolegów z miejsca pracy napisał list, w którym prosi, by uszanowali jego decyzję, by pozwolili mu pozostać w pracy. Boi się odrzucenia, a nawet agresji otoczenia, czego doświadcza większość transwestytów. W czasie dorastania uświadomił sobie, że jest kobietą uwięzioną w męskim ciele. Przebierał się w ubrania starszej siostry, co dawało mu poczucie harmonii z sobą samym. Z czasem cierpienie i psychiczny ból stawały się coraz trudniejsze do zniesienia. Nienawidził siebie, nienawidził swojego ciała, drażniło go w jaki sposób odbierany jest przez innych. Teraz ma długie włosy, piersi, niebawem pozbędzie się męskich narządów płciowych, jako kobieta jest szczęśliwszy. Teraz opowiada o tym, jak szybko, jeszcze w dzieciństwie nauczyła się ukrywać swoją odmienność, zamykać się w sobie. Nikomu nie mówiła o swoich problemach, dopiero niedawno już w trakcie kuracji zwierzyła się najbliższej przyjaciółce. List, który napisała do koleżanek i kolegów wymagał odwagi, ale podyktowany był strachem przed odrzuceniem. Ze swoim nowym życiem wiąże duże nadzieje. Wie, że nigdy nie będzie w pełni kobietą, w biologicznym znaczeniu płci, ale to co daje jej terapia, stwarza szansę pogodzenia się ze sobą. Wierzy, że ułoży sobie życie, tej wiary brakowało jej wcześniej. Teraz, gdy realizuje swoje pragnienia, myśli jak mogłaby pomóc innym w podobnej sytuacji, co mogłaby zrobić, aby tacy jak ona "żyli normalnie, bez strachu". Chce przyczynić się do tego, by transwestyci nie byli atakowani, przestali być obiektem agresji i napaści ze strony "normalnych" członków społeczeństwa. Inne kobiety, które zmieniły płeć, ale boją się ujawnić swoją twarz, mówią o szykanach, wyzwiskach i pobiciach, jakich doświadczyły. Opowiadają o próbach stłumienia w sobie poczucia własnej płci, o myślach i próbach samobójczych oraz o niezwykle wysokiej cenie, jaką musiały zapłacić za bycie sobą. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:42:52
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski