Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TEATR PODZIEMNY TADEUSZA KANTORA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2000
 • Gatunek:
  Film o sztuce
 • Barwny, 24 min

Jak wspomina prof. Krystyna Zwolińska, teoretyk sztuki i wykładowca łódzkiej szkoły filmowej, wkrótce po przyjeździe w 1938 roku do Krakowa na studia, poznała Tadeusza Kantora i dużą grupę młodych, twórczych ludzi, którym wybuch wojny przerwał naukę i artystyczną działalność. Po powrocie do Krakowa w 1943 roku, ku swemu zdumieniu odkryła, że mimo okupacji wielu z tamtych ludzi działa w dziedzinie sztuki, choć grożą za to represje. Działali w stworzonym przez Tadeusza Kantora podziemnym Niezależnym Teatrze i przygotowywali inscenizację "Balladyny" Słowackiego. Przyłączyła się do nich i otrzymała rolę Aliny. Próby odbywały się przy ul. Szewskiej 22, w mieszkaniu Ewy Siedleckiej. Tuż przed premierą, w maju 1943 roku, na tej ulicy Niemcy zorganizowali łapankę. Przetrząsali dom po domu, a jednak mieszkanie, w którym zebrał się już cały zespół Niezależnego Teatru, ominęli. "Balladyna" wystawiona w myśl koncepcji Kantora była przewrotem w widzeniu teatru, zarazem już wtedy stała się zaczynem Teatru Cricot. Niezależny Teatr natomiast, po czterech przedstawieniach dramatu Słowackiego, które w wojennych warunkach mogło obejrzeć zaledwie kilkadziesiąt osób, przygotował jeszcze "Powrót Odysa" Wyspiańskiego. Próby tego drugiego przedstawienia odbywały się przy ul.Piłsudskiego, w mieszkaniu Pugetów. Pewnego dnia w bramie domu, w którym się mieściło, Niemcy zastrzelili młodego mężczyznę. Kantor odgłos tego strzału zachował w spektaklu, który zresztą osadził w wojennych, a nie starożytnych realiach.Film przypomina ten mało znany epizod z życia i twórczości Tadeusza Kantora. Autorzy wykorzystują archiwalne zdjęcia i fragmenty filmów. O Niezależnym Teatrze, ludziach, którzy go tworzyli, jego znaczeniu w ich życiu i teatralnych koncepcjach Kantora opowiadają: prof. Krystyna Zwolińska, prof. Janina Angelika Kraupe, prof. Marta Stebnicka, prof. Mieczyław Porębski, a także - w nagraniach archiwalnych - Tadeusz Kantor i Jerzy Turowicz, który w "Balladynie" kreował Kirkora. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:40:43
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski