Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SŁUGA TRĘDOWATYCH

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2002
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • 19'

Był rok 1898. Po wielu dniach morskiej podróży, do brzegów Madagaskaru przybił statek z Europy. Na jego pokładzie był jezuita z Krakowa, ojciec Jan Beyzym, który postanowił życie spędzić wśród trędowatych. Miał 48 lat. Nigdy już nie wrócił do Polski. Zmarł 14 lat później na skutek osłabienia organizmu pracą ponad siły. W dziejach misji na Madagaskarze był pierwszym kapłanem, który zamieszkał wśród trędowatych. Film przypomina życie i dzieło polskiego duchownego, którego beatyfikacji Jan Paweł II dokonał w sierpniu 2002 roku, podczas mszy na Krakowskich Błoniach. Jan Beyzym urodził się w 1850 roku. Po klęsce powstania styczniowego jego rodzina utraciła dwór w Onackowcach, przeniosła się więc do Kijowa, gdzie Jan ukończył gimnazjum. W 1872 roku wstąpił do nowicjatu ojców jezuitów w Starej Wsi, w Galicji. W latach 1877-1879 był wychowawcą młodzieży w Tarnopolu, gdzie wykazał się nieprzeciętnymi zdolnościami pedagogicznymi. Po studiach teologicznych w Krakowie, uwieńczonych święceniami kapłańskimi, powrócił do Tarnopola - znów był wychowawcą, aż do zamknięcia tamtejszego konwiktu. Po złożeniu ostatnich ślubów zakonnych, w 1886 roku udał się do Chyrowa, by przez 10 lat w słynnym zakładzie naukowo-wychowawczym jezuitów być wychowawcą młodzieży. Wielkim marzeniem o. Beyzyma był wyjazd na Sachalin, do pracy wśród zesłańców. Los jednak rzucił go na Madagaskar. Stał się tam opiekunem i sługą trędowatych. Mimo ogromnych przeciwności losu, dzięki determinacji i uporowi, zbudował szpital w Maranie. Rozsyłał stamtąd po całym świecie listy z prośbą o pomoc. Rodacy nigdy mu jej nie odmówili. Szpital wzniesiony przez o. Beyzyma ciągle istnieje w Maranie w nie zmienionym kształcie. Obok niego wznosi się kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej i sarkofag polskiego jezuity, który wśród podopiecznych miał - żywą do dziś - opinię świętego człowieka. Realizatorzy dokumentu udają się jego tropem na Madagaskar i do Krakowa, gdzie w muzeum przy Małym Rynku przechowywane są pamiątki po o. Beyzymie, a w kościele przy ul. Kopernika - relikwie, przy których modlą się pacjenci pobliskich klinik, prosząc o wparcie w walce z chorobą.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:38:37
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski