Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZA JAKIEŚ 1000 LAT

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2002
 • Gatunek:
  Film przyrodniczy
 • Barwny, 24 min

Przez wieki człowiek żył w symbiozie z naturą, poznawał jej prawa i uczył się korzystać z jej bogactw. Obecnie nadmierna eksploatacja prowadzi do coraz większej degradacji środowiska. Ziemia przestała być gościnnym domem dla większości gatunków roślin i zwierząt. Na naszych oczach w zastraszający sposób ubożeje bogactwo życia i różnorodność biologiczna. Wymieranie jest procesem naturalnym, ale obecne jego tempo można porównać jedynie z katastrofalnym wyginięciem dinozaurów. Naukowcy starają się przeciwdziałać temu procesowi, m.in. przez zakładanie banków nasion. Metoda ta jest szansą zachowania dla potomnych bogatej i różnorodnej szaty roślinnej Ziemi. W ciągu ostatniego stulecia bezpowrotnie zginęło z polskiego pejzażu około 40 gatunków samych tylko roślin kwiatowych. Obecnie na liście polskich gatunków zagrożonych znajduje się prawie pół tysiąca roślin. W większości przypadków nie jesteśmy dziś w stanie przewidzieć konsekwencji ich zagłady, nie sposób odgadnąć jak ich zniknięcie odbije się na całych ekosystemach. Wobec wciąż nasilających się niekorzystnych zmian w przyrodzie, coraz większego znaczenia nabiera ochrona zasobów biologicznych poza naturalnym miejscem ich występowania. Ważną rolę spełniają w tym zakresie ogrody botaniczne. Zajmują się one m.in. tworzeniem banków genów. W należącym do Polskiej Akademii Nauk ogrodzie w Powsinie, wyselekcjonowane nasiona przechowuje się w ciekłym azocie, w temperaturach dochodzących do minus dwustu stopni Celsjusza. W takich warunkach nasiona mogą leżakować tysiące lat, zachowując zdolność kiełkowania. W razie potrzeby posłużą jako materiał genetyczny. Wychodowane z nich sadzonki dadzą początek roślinom, które zniknęły z naturalnego środowiska. Zdaniem przyrodników, każdy gatunek ma swój indywidualny udział w funkcjonowaniu większej zbiorowości, każdy jest cenny, dlatego współczesna filozofia ochrony przyrody nakazuje ochronę całych ekosystemów. Banki genów już dziś pozwalają na uzupełnianie gatunków, które zniknęły z naturalnego środowiska.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:38:36
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl