Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POWOŁANIE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2002
  • Barwny, 28 min

W połowie lat 90., podczas pracy nad filmem o Polakach w Kazachstanie, autorka zetknęła się z żywą pamięcią o wielkim misjonarzu tej ziemi, księdzu Władysławie Bukowińskim. Wywieziony do Kazachstanu w 1945 roku, przetrzymywany w więzieniach i łagrach, niósł posługę duszpasterską spragnionym wiary rodakom, podobnie jak on zesłanym w głąb ZSRR. Program przedstawia sylwetkę i legendę tego niezwykłego człowieka, który całym życiem zaświadczył o swoim kapłańskim powołaniu. Ksiądz Władysław Bukowiński, absolwent prawa i teologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, otrzymał święcenia kapłańskie w 1931 roku, w katedrze na Wawelu, z rąk metropolity Adama Stefana Sapiehy. Jako młody duszpasterz pracował w Rabce, Suchej i Łącku. Tam zastała go wojna. Po wkroczeniu do Polski Armii Radzieckiej został aresztowany, dziesięć miesięcy później odzyskał wolność, ale nie cieszył się nią długo. Po wyzwoleniu w 1945 roku ponownie został zatrzymany i wywieziony w głąb Kazachstanu. W więzieniach i łagrach spędził kolejnych dziesięć lat. Po zwolnieniu z obozu otrzymał nakaz przymusowego osiedlenia w Karagandzie. "Opatrzność Boża działa nieraz i przez ateistów, którzy zesłali mnie tam, gdzie ksiądz był potrzebny" - skomentował potem ten fakt w swoich wspomnieniach. Pracując oficjalnie jako nocny stróż, prowadził potajemnie działalność duszpasterską wśród tysięcy zesłańców rozrzuconych po stepach Kazachstanu. Byli to głównie Polacy z Wołynia i Podola, Niemcy nadwołżańcy i ukraińscy grekokatolicy zesłani tam już w 1936 oraz po 1939 roku. Z narażeniem wolności objeżdżał skupiska wiernych. Kiedy w 1955 roku większość Polaków ze Wschodu zdecydowała się na repatriację, on przyjął obywatelstwo radzieckie. Chciał pozostać wśród tych, którzy go najbardziej potrzebowali. Swoją decyzję przypłacił wkrótce ponownym aresztowaniem i trzyletnim więzieniem. Restrykcje nie zdołały go odwieść od powziętego zamiaru. Pełnił posługę kapłańską tam, gdzie rzucił go los, głęboko przekonany, że takie jest jego powołanie. Zmarł w Karagandzie w 1974 roku. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2018.04.06 23:50:26
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency