Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TEMPERATURA WRZENIA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1976
 • Barwny, 32 min

Reportaż o polskiej ekspedycji wysokogórskiej w góry Karakorum w 1975 roku. Wyprawie kobiecej (Anna Okopińska, Alicja Bednarz, Alison Chedwick - Onyszkiewicz, Anna Czerwińska, Ewa Abgarowicz, Halina Kruger - Syrokomska, Krystyna Palmowska, Maria Mitkiewicz, Sylva Kysylkova), kierowanej przez Wandę Rutkiewicz, towarzyszył zespół męski (Leszek Cichy, Andrzej Łapiński, Marcin Zachariasiewicz, Marek Janas, Krzysztof Zdzitowiecki, Andrzej Zajączkowski) pod kierownictwem Janusza Onyszkiewicza. Przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem - zdobyciem dwóch szczytów: Gasherbrum II i dziewiczego Gasherbrum III. Te znaczące w świecie alpinizmu osiągnięcia sportowe pozostają jednak w tle filmu. Realizatorzy bowiem skoncentrowali swoją uwagę na roli kierownika wyprawy, a przede wszystkim na relacjach między nim a zespołem. Dlatego też sceny ostrych dyskusji w kolejnych bazach, rozmów prowadzonych w namiotach i przez radiotelefon, obnażających konflikt między większością grupy a Wandą Rutkiewicz, zdominowały film i skupiły uwagę widza. Zarzuty wobec kierowniczki wyprawy wynikające niekiedy z prywatnych ambicji i animozji, z osobistych dramatów i rozczarowań uczestników, a niekiedy mających uzasadnienie w "dyktatorskich" metodach działania Wandy Rutkiewicz, dotyczą zarówno jej decyzji na poszczególnych etapach wyprawy, jak i stylu ich podejmowania. Spory, w których emocje dochodzą do tytułowej "temperatury wrzenia", nie przesłaniają jednak całkowicie samego wyczynu. Kamera rejestruje też inne wydarzenia związane z wyprawą: przygotowania zespołu do ekspedycji, negocjacje ze zbuntowanymi tragarzami pakistańskimi, stopniową, mozolną realizację zadań, zakładanie baz i wytyczanie tras, walkę z zimnem, własnym zmęczeniem i słabością, i wreszcie zakończony sukcesem atak na szczyt. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1976
  Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski; do roku 2000 Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych)-Brązowy Lajkonik
 • 1980
  Tarnów (Festiwal Filmów Sportowych)-"Srebrny Laur"
2017.02.11 03:37:57
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman