Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MARKOWI KOTAŃSKIEMU

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2002
  • Barwny, 36 min

Film poświęcony pamięci Marka Kotańskiego, jednego z najbardziej znanych działaczy społecznych, twórcy Monaru i Markotu, tragicznie zmarłego w sierpniu 2002 roku. Jest to opowieść o życiu i działalności tego społecznika oraz o jego idei pomocy narkomanom, bezdomnym i innym bliźnim w potrzebie. Wprawdzie odszedł inicjator akcji, ale jak deklarują współpracownicy, zapoczątkowane dzieło będzie kontynuowane. Marek Kotański, z wykształcenia psycholog i terapeuta, działalność społeczną rozpoczął w latach 70. w komitetach przeciwalkoholowych. Kiedy w Polsce zaczęło przybywać narkomanów, w 1981 roku założył Monar, ośrodek odwykowy z żelazną dyscypliną, który z czasem rozrósł się w sieć podobnych placówek. Gdy problem bezdomności przestał być marginalnym zjawiskiem społecznym, utworzył Markot, gdzie ludzie bez dachu nad głową mogli znaleźć schronienie i opiekę. Organizował noclegownie, hospicja, domy dla dzieci specjalnej troski i samotnych matek, szpitale dla bezdomnych. Stworzył prężną organizację humanitarną, liczącą około 150 ośrodków w całej Polsce. Wsławił się wieloma kontrowersyjnymi akcjami, m.in. rozdawał na ulicach prezerwatywy, by ograniczyć rozprzestrzenianie się AIDS, walczył o akceptację społeczną dla zarażonych, zwłaszcza dzieci. Dla swojej pracy potrafił pozyskać ludzi i środki. Pomagali mu oddani, bezimienni wolontariusze oraz osoby znane i popularne. Zbigniew Hołdys już po śmierci Marka napisał piosenkę "Pomóż mi", którą nagrał z mieszkańcami Markotu. Ludzie, którzy znali Kotańskiego, których wciągnął w wir działalności społecznej, deklarują, że teraz kiedy odszedł, z jeszcze większym zaangażowaniem będą kontynuować jego dzieło. W filmie znajdzie się relacja z pogrzebu Marka Kotańskiego, w którym wzięły udział tysiące podopiecznych, współpracowników i ludzi, którzy uczestnicząc w jego ostatniej drodze chcieli złożyć hołd twórcy wielu humanitarnych przedsięwzięć. O stracie, jaką jest śmierć Marka, mówią jego najbliżsi, rodzina, przyjaciele i ci, którym pomagał, m.in. Hanna Janowska, długoletnia zastępczyni w kierowaniu organizacją, oraz Zbigniew Hołdys, Przemysław Przybecki i Jagoda Władoń.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 06:24:04
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych