Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZIELONA KARTA

  • Telenowela dokumentalna
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2002-2003
  • Barwny, 31 odcinków x ok. 25 min

Program przedstawia losy Polaków, którzy wylosowali Zieloną kartę w loterii organizowanej przez amerykański rząd. Dokument ten umożliwia im emigrację do Stanów Zjednoczonych z zapewnieniem wszelkich praw obywatelskich z wyjątkiem prawa wyborczego, a także pozwala na ubieganie się o amerykańskie obywatelstwo. Kilka pierwszych odcinków pokazuje życie bohaterów filmu przed wyjazdem do USA - czym się zajmują, jakie motywy skłoniły ich do wzięcia udziału w loterii i jakie nadzieje wiążą z emigracją. Następne zrealizowane są już za oceanem, gdzie Polonusi starają się ułożyć sobie nowe życie - jak im się to udaje, czy nie żałują swojej decyzji, czy jest im łatwiej niż w Polsce. Film jest próbą odpowiedzi na pytanie, dlaczego Polacy znów masowo emigrują. Statystyki podają, że liczba osób opuszczających obecnie kraj jest na poziomie z końca lat siedemdziesiątych i początku osiemdziesiątych, a więc duża. Czy oznacza to, że III Rzeczpospolita nie stwarza wszystkim swoim obywatelom przyzwoitych warunków egzystencji? Właśnie brakiem możliwość "godnego życia" motywuje swoją decyzję o wyjeździe większość bohaterów "Zielonej karty". Obaj reżyserzy z własnego doświadczenia wiedzą, czym jest emigracja. Jarosław Sypniewski na początku lat osiemdziesiątych zaczynał karierę na Zachodzie od statystowania w filmach fabularnych w Paryżu, Sławomir Grunbergu sprzedawał orzeszki w Nowym Jorku. Obecnie są uznanymi reżyserami filmów dokumentalnych, pierwszy we Francji, drugi w Stanach Zjednoczonych. Jarosław Sypniewski powrócił do kraju i tutaj realizuje się zawodowo, podczas gdy Sławomir Grunberg nadal mieszka i pracuje w Stanach. Łączy ich pasja oraz przyjaźń sięgająca czasów studiów w łódzkiej szkole filmowej. Każdy z nich jest jednocześnie reżyserem i realizatorem zdjęć, co w przypadku "Zielonej karty" pozwoliło zredukować ekipę filmową do dwóch osób i dzięki temu nawiązać bezpośredni i autentyczny kontakt z bohaterami. W efekcie powstał rzetelny i szczery zapis kolei losów i stanu ducha emigrantów na kilka miesięcy przed i po wyjeździe z ojczyzny.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 06:23:46
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych