Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WYSPA R.O.

 • Film animowany
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2001
 • Gatunek:
  Film kombinowany - aktorsko-animowany
 • Barwny, 31 min

Ostatni ukończony film Jana Lenicy. Jego projekt powstał jeszcze na początku lat 60. Autor zmarł 5 października 2001 r., tuż przed zakończeniem realizacji.
Przedziwnej konstrukcji samolot leci wśród chmur, w wietrze i burzy. Trafiony piorunem rozbija się na kamienistej plaży wyspy. Pilot, obejrzawszy uszkodzony samolot, udaje się na wyspę, pełną tajemniczych kamiennych konstrukcji, w tym wielkiej kamiennej rzeźby męskiej głowy. W jakiejś grocie ukazuje się głowa śledzącego go mężczyzny. Trafiwszy do tajemniczego pomieszczenia - może archiwum - znajduje zdjęcia, czarno-białe, przedstawiające ludzi w jakimś obozie. Po krótkim, niespokojnym śnie, w którym (?) konstruuje metalową człowiekokształtną postać, wezwany przez zakratowane okienko przez uzbrojonego człowieka w zaniedbanym mundurze strażnika (więziennego?) udaje dię na plaże, gdzie zmuszony jest kończyć jakąś olbrzymią, kamienną rzeźbę. Sytuacja powtarza się, strażnik dzieli się z nim swoim posiłkiem, jednocześnie jednak krzykiem i bronią zmusza go do pracy. Wykorzystując chwilę jego nieuwagi pilot ucieka, jednak poddaje się pod ostrzałem. Mozolna praca nie zostawia mu ani chwili. Wykonana we śnie metalowa istota towarzyszy swemu twórcy Spojrzenie na lecącego gdzieś wysoko ptaka mobilizuje go do oporu. Konstruuje zapalnik i wyrzutnię i uśmierca swojego strażnika w jego ponurej grocie. Zostaje sam na wyspie. Z morza wyłania się piękna, świetlista dziewczyna. Razem oglądają nocą gwiazdy, we dni oddają się beztroskim zabawom, jak Adam z Ewą odnajdują na szarej wyspie jabłoń z kolorowymi jabłkami. Kiedy indziej znajdują na plaży olbrzymią szarą, martwą rybę wyrzuconą na brzeg przez morze. Po kilku wspólnie spędzonych dniach kobieta odchodzi tam, skąd przyszła - do morza. Samotny teraz pilot z ryby czyni olbrzymi, kolorowy balon, którym odlatuje z wyspy. Nad pełnym, bezkresnym morzem, na rybę czeka haczyk zarzucony przez niewidocznego, nieznanego (?) rybaka.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2002
  Kraków (Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych OFAFA)-Złota Kreska w kategorii filmu profesjonalnego
2017.02.11 03:21:06
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski