Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŻYCIE NA KRAWĘDZI TWORZENIA OBRAZU

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2001
 • Barwny, 20 min

Opowieść o Stanisławie Kmieciku, nowosądeckim bezrękim od urodzenia malarzu.
Pięknie sfilmowana dokumentalna impresja o niezwykłym życiu wyjątkowego malarza, który mimo ogromnych fizycznych ograniczeń jest samodzielny i twórczy, sprawdza się jako artysta, mąż i ojciec. Jego los należy do niekonwencjonalnych i nie wolnych od dramatycznych pytań i wątpliwości. Staszek Kmiecik urodził się w 1971 roku, bez rąk, jak wiele wówczas dzieci w całej Europie, których matki będąc w ciąży zażywały lek nie wiedząc, że uszkadza płód. Troskliwość rodziców, a zwłaszcza matki, sprawiła, iż - jak mówi - długo nie wiedział, że ich nie ma. Kiedy chciał otworzyć drzwi, one natychmiast otwierały się przed nim same. Tym boleśniejszy był moment dostrzeżenia swojej odmienności. Postanowił zostać artystą, w przekonaniu, że nic innego nie może robić. Musiał nauczyć się rzeczy niezwykłych. Osiągnął w końcu niebywałą sprawność, wykonuje najbardziej skomplikowane czynności stopami. Nie tylko maluje, lecz prowadzi samochód, fotografuje, korzysta z telefonu komórkowego, zapala zapałki i pali papierosy... Malarstwo jest Staszka pasją. Najbardziej lubi te chwile, kiedy maluje, pije piwo i pali papierosa. Fascynuje go też piękno ziemi, stara się zatem o jak najbliższy z nią kontakt. W okolicach Podbeskidzia, gdzie mieszka, są i pola uprawne, i skaliste zbocza. Jeździ do kamieniołomów lub na łąki, przesuwa grudki ziemi palcami stóp i chłonie jej zapach. Mimo kalectwa jest całkowicie samodzielny. Chętnie spotyka się z przyjaciółmi na "zakrapianych imprezach". Z radością baraszkuje po łące z synem, który z ufnością, z jaką synowie wsuwają małą rączkę w ciepłą dłoń ojca, chwyta podczas wędrówki pusty rękaw Staszkowej kurtki... Autorzy dokumentu tworzą go z pięknych i dramatycznych obrazów, komentowanych wypowiedziami i wspomnieniami Staszka. Te obrazy pozwalają skonstruować kawał jego życia i wiele z niego zrozumieć. To "życie na krawędzi tworzenia obrazu" nie jest proste. Inność, ograniczenia wywołują poczucie krzywdy, które wybucha niekiedy w krzyku lub zniechęceniu. Opowiada wtedy o pętli, którą kiedyś miał wykorzystać... Nie chce mu się żyć - mówi - ale musi. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2001
  Łódź (Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu")-Wyróżnienie Specjalne
2017.02.11 03:20:41
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych