Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ANDRZEJ KIJOWSKI

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1996
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • Barwny, 47 min

Film zrealizowany w 10 rocznicę śmierci Andrzeja Kijowskiego, wybitnej osobowości polskiego życia kulturalnego, krytyka literackiego, eseisty, felietonista, redaktors kilku czasopism, m. in. "Życia Literackiego", "Nowej Kultury", "Przeglądu Kulturalnego", "Twórczości" i "Tygodnika Powszechnego". Kijowski urodził się 29 listopada 1928 roku. Za radą ojca, który uważał, że mężczyzna powinien posiadać solidny zawód, ukończył Wyższą Szkołę Handlową. Był pracownikiem Banku Rolnego. Zimą 1981 roku zostaje internowany. W jego życiorysie nie ma efektownych zdarzeń, wielkich dokonań, czy spektakularnych sukcesów. Był "typowym człowiekiem literatury, jakby projektowany przez naturę na człowieka pióra, na człowieka bez życiorysu". Na kogoś od kogo nawet nie można żądać tzw. bliskiego kontaktu z życiem, kto życie zna z drugiej ręki i nie musi inaczej, bo wie, że nie za życiorys będzie się go cenić. Był kimś, kto miał dość kłopotów z własną duszą, z własnym jestestwem, one starczały mu za tworzywo, za temat najdramatyczniejszych przeżyć i twórczości. Wysublimowana inteligencja pozwalała Kijowskiemu orzekać o rzeczywistości, którą właściwie nie do końca znał, a jednak dochodził do celnych wniosków. O trafności tych spostrzeżeń dobitnie świadczą dzieła pisarza, m. in. wydany po śmierci zbiór felietonów, opowiadań i esejów "Rachunek naszych słabości". Szkice nieżyjącego krytyka można traktować jako nauki mędrca, albo świadectwa epoki, są pasjonującą opowieścią o reakcjach, refleksjach i goryczy wielkiego umysłu wobec niepokonywalnej, jak mu się wydawało rzeczywistości. Andrzej Kijowski był także autorem scenariuszy do wielu filmów, m. in. "Dyrygenta" Andrzeja Wajdy, dokonał także adaptacji "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:37:08
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.