Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

RZEKA LUBI BYĆ GRANICĄ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2000
  • 29 min

Słupiec, jedna nazwa Słupiec, a dwa światy. Miejscowości w linii prostej dzieli zaledwie kilometr, rozdziela je jednak rzeka, wzdłuż której kiedyś biegła granica zaborów, potem województw. To zdecydowało o ich rozwoju, mentalności i zachowaniach mieszkańców, rzutuje na teraźniejszy byt. Słupiec prawobrzeżny - dziś zasobny i gospodarny - był w zaborze austriackim, lewobrzeżny - biedny i wegetujący bez perspektyw - w rosyjskim. W 1995 roku słupczanie z prawego brzegu Wisły głosowali na Lecha Wałęsę, z lewego - na Aleksandra Kwaśniwskiego. Autor filmu odwiedził oba Słupce tuż przed wyborami prezydenckimi w 2000 roku, by dowiedzieć się, jak tamtejsi mieszkańcy będą głosowali po doświadczeniach minionych pięciu lat. Przy tej okazji opowiada o przeszłości rozerwanej przez rzekę wsi. Słupiec prawobrzeżny zawsze był zorientowany na prawo. Jeszcze pod zaborami miał własną autonomię i polską administrację. Na przełomie 1944 i 1945 roku przez pół roku stał tam front. Niemal wszystko legło w gruzach, a jednak ludzie dość szybko wszystko odbudowali. Dziś w 300 domach żyje 1300 mieszkańców. Mają piękny kościół integrujący parafian, ośrodek zdrowia, pocztę i szkołę: nosi imię Stanisława Klimczaka, działacza ludowego, który trafił do więzienia za to, że przeciwstawiał się utworzeniu we wsi kołchozu. W Słupcu prawobrzeżnym nie widać, by przemiany ustrojowe dotkliwie dotknęły wieś. Przeciwnie, ludzie sobie radzą, choć rozczarowani są tym, co się w kraju dzieje. Słupczanie lewobrzeżni przeżywają swój byt o wiele gorzej. Polska szkoła powstała tam dopiero po odzyskaniu niepodległości - w 1918 roku - a umieszczono ją w dawnej rosyjskiej strażnicy granicznej. We wsi nie ma nic ponadto. Także kościoła i cmentarza, więc własnej parafii. Prąd dociągnięto tam nie tak dawno, a porządną drogę zbudowano dopiero w 1997 roku, po wielkiej powodzi. Ludzie - a w 180 domach mieszka ich 500 - mówią o swoim życiu z goryczą i zniechęceniem. Młodzież, nie widząc perspektyw, ucieka z rodzinnych stron. Co się zatem stało w obu Słupcach, że po pięciu latach prawobrzeżni w wyborach prezydenckich głosowali na Aleksandra Kwaśniewskiego, a lewobrzeżni - na Jarosława Kalinowskiego? [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:16:59
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman