Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POLACY NA GRINPOJNCIE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2000
  • 29'

Losy Polaków zamieszkałych w Nowym Jorku.
Ma męża Meksykanina i bardzo chore dziecko, któremu mogą pomóc jedynie amerykańscy lekarze. Dlatego nie wraca do Polski, choć nie ma środków do życia, za to Nowego Jorku ma już serdecznie dosyć. Był prawnikiem, ale w Polsce nie podobał się ubekom, wyemigrował więc za ocean. Chwytał się różnych zajęć, aż w końcu sprawił sobie dorożkę i na Greenpoincie czeka na turystów. Na tej nowojorskiej ulicy, gdzie zakotwiczyło najwięcej polskich emigrantów, można wysłuchać wielu takich opowieści. Można usłyszeć o pijanej rozpaczy ograbionego i porzuconego przez niewierną żonę. Można się dowiedzieć, że między Polską i Stanami Zjednoczonymi dziś nie ma już różnicy, bo i tu i tam dla Polaków nie ma pracy. Można dowiedzieć się, jakimi są złodziejami. Można usłyszeć - wypowiedziane czystą, nie pozostawiającą żadnych wątpliwości polszczyzną - zdanie następujące: Nienawidzę Polaków, to najwięksi durnie na świecie. Realizatorzy dokumentu na tym polskim Grinpojncie szukają prawdy o polskich emigrantach. Rozmawiają z takmi, którzy mają za sobą już wiele lat starań o odbicie się od dna, przeszli niejedno upokorzenie, przeżyli rozczarowania i dokładnie poznali smak tęsknoty. Zaglądają do lokali polonijnych instytucji. Tam spotykają tych, którzy nie wystają na ulicy w oczekiwaniu Bóg wie jakiej szansy. Spotykają młodych, zadowolonych z tego, co robią i możliwości, jakie się przed nimi otwierają. Rozmawiają ze starszymi, którzy odnieśli względny sukces. Od nich można usłyszeć, że to, co robią Polacy w Ameryce nie wynika z rzeczywistych potrzeb, lecz z chęci leczenia kompleksów. Że wykolejeńcy są w każdej nacji i w każdym państwie. Że wyjazd z kraju, który często bywa ucieczką, nie wyleczy człowieka z jego wewnętrznych problemów i jeśli poniósł klęskę w ojczyźnie, poniesie ją i za oceanem, gdzie ponoć każdy może zostać milionerem. Wynurzeniom polskich emigrantów towarzyszą widoki zatłoczonego Greenpointu i piosenka "Życie w Ameryce", w której zespół Polatino śpiewa o emigracyjnym losie ludzi zmuszonych do ciężkiej pracy od świtu po zmrok, by utrzymać się na powierzchni życia.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 06:19:40
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor