Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SUPLEMENT DO FILMU 'KOT. WSPOMNIENIE O KONSTANTYM JELEŃSKIM'

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1992
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • 23'

W październiku 1991 roku realizatorzy filmu o Konstantym Jeleńskim spytali jego przyjaciół i znajomych, jak ten wybitny intelektualista oceniłby polską rzeczywistość po upadku komunizmu i odzyskaniu suwerenności. Krzysztof Pomian stwierdził, że gdyby usłyszał przemówienie posła Łopuszańskiego lub senatora Piotrowskiego, to by chyba zwariował. Olga Scherer natomiast, że biadałby nad narodem polskim, iż jeden wielki kołtun. A znów Jan Lebestein - że Jeleński cenił tradycję wolnej myśli, nie znosił zaś ksenofobii i partykularyzmów, a więc tego, co dziś "kładzie" Polskę. Te domysły stają się dla rozmówców realizatorów filmu - wymienionych już oraz Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Jerzego Gieroycia, Adeli i Władysława Żeleńskich - okazją do wygłoszenia własnych opinii o nowej Polsce widzianej z emigracji. Jest to pełna goryczy krytyka, zwłaszcza klasy politycznej nie posiadającej umiejętności rządzenia. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Patrz także:
schowaj

2023.01.18 01:01:03
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor