Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JEDEN Z NAS

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2000
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • Barwny, 50 min

O tym, że Karol Wojtyła został papieżem, Eugeniusz Mróz dowiedział się słuchając austriackiego radia. Ucieszył się ogromnie. Zygmunt Kręcioch natomiast był wtedy na wsi, a wiadomość przyniósł sołtys. Pomyślał, że mężczyzna nie jest całkiem trzeźwy, choć przecież ten wybór nie był aż tak zaskakujący. Zwłaszcza dla nich. Znali Lolka. Wychowywali się razem w Wadowicach. Siedzieli z nim w ławkach szkolnych - widzieli jakim był uczniem, kolegą, wiernym Kościoła, chłopakiem grającym w piłkę. W filmie kobieta i kilkunastu mężczyzn - koleżanka i koledzy Karola Wojtyły z Wadowic - wspominają, jaki był od dzieciństwa, przez szkołę podstawową i gimnazjum, do matury. I jaki jest wobec nich dziś, jako papież Jan Paweł II. Opowiadają o przeróżnych zdarzeniach z życia Lolka: tragicznych, zwyczajnych, zaskakujących, zabawnych. O zabawach, nauce, nartach i łyżwach, pływaniu i chodzeniu po górach, grze w teatrze amatorskim, maturze. Ich wspomnieniom towarzyszą odpowiednio dobrane fragmenty archiwalnego już nagrania ze słynnego spotkania Jana Pawła II z mieszkańcami Wadowic, podczas którego pwiedział: "Tu, w tym mieście, wszystko się zaczęło: życie, szkoła, teatr, kapłaństwo". W 1973 roku ks. Karol Wojtyła wprowadził zwyczaj spotykania się z kolegami w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, w kurii biskupiej w Krakowie. W 1978 roku do spotkania nie doszło. Został papieżem. Teraz jednak koledzy jeżdżą do niego do Watykanu albo Castel Gandolfo. Zawsze wita ich niezywkle serdecznie. Przywożą mu cząstkę rodzinnego miasta, wspomnienie przeżyć, które go ukształtowały. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:14:28
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor