Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NIEMIEC, WARMIAK, KATOLIK

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • Barwny, 22 min

    Film powstał w cyklu "Małe ojczyzny".

Rodzina Schmeierów żyła w Lidzbarku Warmińskim od kilku pokoleń. Jej członkowie byli katolikami. Czuli się Warmiakami. Mówili po niemiecku. Antoni Schmeier miał ośmioro dzieci. Kiedy wybuchła II wojna światowa, jego starszych synów - Bruna, Ottona i Józefa - oraz córkę Łucję wcielono do armii niemieckiej. W 1942 roku na zapalenie płuc zmarł jego najmłodszy syn, a w kilka miesięcy później i on sam. W 1945 roku wdowa po Antonim uciekła z Lidzbarka przed zbliżającą się Armią Czerwoną i wraz z trzema córkami schroniła się we wsi Kaniowo. Wszystkie zostały tam ujęte przez Rosjan i rozstrzelane. Andre Schmeier urodził się w Niemczech, w 1969 roku. Rodzinę Antoniego, swojego pradziadka, znał z jedynie z fotografii ocalonej przez dziadka i z jego wspomnień. Tak też najpierw poznał Lidzbark Warmiński, o którym dziadek opowiadał mu często, z ogromnym sentymentem. A teraz Andre sam jest mieszkańcem Lidzbarka. Po ukończeniu w Polsce seminarium duchownego i przyjęciu święceń kapłańskich przyjechał do małej ojczyzny swych przodków, by otoczyć opieką duchową mówiących po niemiecku Warmiaków, którzy pozostali po wojnie na terenach byłych Prus Wschodnich. Odprawia msze w Olsztynie, Biskupcu, Reszlu i oczywiście w Lidzbarku Warmińskim - w kościele, w którym w 1920 roku jego dziadek został ochrzczony, a potem przystąpił do Pierwszej Komunii i bierzmowania. W filmie Andre Schmeier opowiada o swojej rodzinie, wyjaśnia motywy decyzji i wspomina początki pracy kapłańskiej. Mówi też o tym, czym jest dla niego Warmia, a zwłaszcza Lidzbark. O losach Warmiaków i Kościoła katolickiego w tym regionie Polski opowiadają też: prof. Stanisław Achremczyk, s. Tarcyzja Krauze ze zgromadzenia sióstr św. Katarzyny, metropolita warmiński abp Edmund Piszcz i ks. Bronisław Magdziarz.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2023.01.18 01:00:43
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.