Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŻYWICIELKI

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1996
 • 29'

Dawne koszalińskie, słupskie, pilskie było polskim zagłębiem ziemniaczanym, hodowlanym, mleczarskim. Po upadku pegeerów tereny te stały się zagłębiem bezrobocia. A ich chorobą, zdaniem inż. Ryszarda Szołczyńskiego, jest to, że ludzie przestali wierzyć w siebie, w to, że umieją pracować. Ziemia, będąca w przeszłości źródłem względnego dobrobytu, dziś leży odłogiem, niechciana. Została oddana bez walki. Większość z tych, którzy posmakowali "kuroniówki", już nie chce pracować. Siostra Maria Szypszak jest przekonana, że nie ma gorszej rzeczy niż dawanie ludziom pieniędzy za nic. To demoralizuje. Teraz zdemoralizowanych "trzeba odbudować".Hanna Kramarczuk przedstawia w filmie dramat pomorskiej wsi i próbę zaradzenia biedzie, marazmowi, poczuciu beznadziei. Tą próbą jest akcja "Koza żywicielką" prowadzona przez Caritas i Wspólnotę Dzieci Łaski Bożej. W jej ramach najbiedniejsi dostają sprowadzone z Francji i Holandii kozy. Kiedyś tych zwierząt było w Polsce mnóstwo. Przed wojną karmiły najuboższych. Dzięki nim wielu przeżyło wojnę i trudny okres powojenny. Za czasów Władysława Gomułki jednak zaczęto je tępić jako oznakę biedy. Teraz być może znów staną się lekarstwem na nią. Niewymagająca koza zjada wszystko. Daje bardzo zdrowe, pożywne mleko o łatwo przyswajalnym białku, wspomagające leczenie chorób płuc i żołądka, a także uczuleń. Obdarowany ma więc zajęcie i cenne mleko dla swojej rodziny. Kózkę z pierwszego przychówku natomiast musi przekazać innemu bezrobotnemu. Potem może już zadbać o rozwój własnego stadka. Akcja powoli rozwija się. Aby nabrała rozmachu, stała się dla ludzi źródłem wymiernego zarobku, potrzebne są jednak małe mleczarnie skupujące i przetwarzające mleko. Niestety, nie ma to środków. W zagłębiu bezrobocia nikt nie chce inwestować.
Źródło: www.tvp.com.pl

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1998
  Poznań (Ogólnopolski Przegląd Form Dokumentalnych "Bazar")-Nagroda Główna
2017.02.11 03:13:59
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman