Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

O WIELKIM WSTYDZIE

w 14 BAJEK Z KRÓLESTWA LAILONII LESZKA KOŁAKOWSKIEGO

 • Film animowany
 • Rok produkcji:
  1998
 • 35 mm. 438 m/e. 15 min.
  Animacja klasyczna na celuloidach.

W królestwie Lailonii, we wsi Kleo, mieszka młody rybak Rio. Rio kocha Murię i uważa ją za najpiękniejszą dziewczynę na świecie. Muria adorowana przez wielu mężczyzn, nie zwraca uwagi na Rio. Nie martwi się też za bardzo, kiedy Rio zostaje powołany do wojska. Rio pełni słuzbę od świtu do nocy. Mimo wyczerpania i wielu trudów, ani przez chwilę nie zapomina o Murii. Szczególnie lubi noce, bo wtedy moze marzyć i śnić o dniach spędzonych z Murią. W snach Rio Muria jest dla niego lepsza niż w rzeczywistości i Rio bardziej lubi sny od życia. Przez ciagłe rozmyslanie o Murii Rio zaniedbuje obowiązki wojskowe. Pewnego razu Pau, kolega Rio z wojska, prosi go, aby opowiedział o swojej dziewczynie. Rio z przerażeniem uswiadamia sobie, że nie pamieta, jaki kolor oczu ma Muria. Budzi to ogólną wesołość wśród jego kolegów. Pewnej nocy Rio postanawia napisać list do Murii i zapytać, jaki kolor mają jej oczy, Jednak nie wysyła go, bo wstyd mu przyznać, że nie pamięta jak wygląda jego ukochana. Kupuje farby i próbuje z pamięci namalować portret Murii. Niestety, mimo wielu farb na palecie, żadnej nie moze dopasować do koloru jej oczu. Udaje się więc do Wróżki. Okazuje się jednak, że Wróżka może przywołać tylko obraz osoby zmarłej. U Wróżki Rio uświadamia sobie, że zapomniał nie tylko, jakiego koloru oczy ma Muria, ale także nie pamięta, jakie ma włosy lub jaki kształt ma jej nos. Wyśmiany przez Wróżkę, Rio zaczyna zmniejszać się ze wstydu. Za zmniejszenie się bez rozkazu Rio zostaje zamknięty w areszcie i postawiony przed sądem wojskowym. Ponieważ teraz wstydzi się również swojej zmniejszonej postaci, nadal zmniejsza się ze wstydu. Widząc to - sędziowie skazują go na całkowity zanik przez zawstydzenie. Muria wkrótce dowiaduje się o niezwykłej historii Rio. W jej niebieskich oczach maluje się zdziwienie.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1998
  Kraków (Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych)-Srebrna Kreska
 • 1999
  Poznań (FF dla Dzieci)-"Srebrne Koziołki"
  Nagroda dla najlepszego filmu animowanego przyznana przez Jury Konkursu Krajowego XVII Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci "Ale Kino!"
 • 1999
  Poznań (FF dla Dzieci)-"Poznańskie Koziołki"
  Nagroda dla autora nalepszego opracowania plastycznego filmu animowanego przyznana przez Jury Konkursu Krajowego na XVII Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci "Ale Kino!"
 • 1999
  Poznań (FF dla Dzieci)-Nagroda Jury Dziecięcego
  nagroda za reżyserię i opracowanie plastyczne przyznana przez Krajowe Jury Dziecięce oraz za interesującą animację oraz przypomnienie widzom, że "najważniejsze jest niewidoczne dla oczu", a w szarej rzeczywistości tylko sny okazują się kolorowe przyznana przez Międzunarodowe Jury Dziecięce na XVII Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci "Ale Kino!"
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman