Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NIE OBAWIAJ SIĘ BYĆ SZCZĘŚLIWYM

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1999
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • 37'

Filmowy portret Ludomira "Ludojada" Mączki, jachtowego kapitana żeglugi wielkiej, który pokonał łącznie 120 tysięcy mil morskich, co równa się 6 okrążenim globu po równiku. Urodził się w maju 1928 roku we Lwowie. W 1955 roku przeniósł się z Warszawy do Szczecina, bliżej morza, na którym znalazł swój sposób na szczęście. Kiedy inni obrastają w rodziny, rzeczy i sprawy, które zmuszają ich do ciągłego spoglądania na zegarek, on ma jedynie ukochany ketch "Marię" i jedyną pasję oraz miłość życia: żeglowanie.Twierdzi, że można być szczęśliwym bez większych zachodów. Chwytał się różnych zajęć, ale zapracował na kanadyjską emeryturę. Kloszard, dziwak wyglądający na abnegata, między wyprawami pomieszkiwał kątem u znajomych: po kilka dni, by nie robić kłopotu. Ukochaną potrafił zostawiać na całe lata. Nigdy jednak nie był samotnikiem. Żeglował w towarzystwie przyjaciół i znajomych. Oni się wymieniali, schodzili na ląd. On trwał na pokładzie. W 1981 roku jako pierwszy Polak opłynął Australię. W 1985 roku uhonorowano go II nagrodą "Rejs roku '84" za zamknięcie po 11 latach pętli dookoła świata. W 1988 roku jako pierwszy Polak opłynął obie Ameryki. W 1989 roku dokonał arktycznego przejścia z Pacyfiku na Atlantyk. Napisano nim kilka książek. Portret "Ludojada" powstał w sierpniu 1999 roku, podczas jego przygotowań do wyprawy "Victoria 2000", kolejnej podróży dookoła świata. Podczas gdy 71-letni bohater krząta się wokół "Marii" - swego dzielnego jachtu - i snuje refleksje o życiu, opowiadają o nim jego przyjaciele, którzy niegdyś towarzyszyli mu w wyprawach. 7 sierpnia, kiedy kapitan Mączka odbijał od brzegu, żegnali go z lądu.
[źródło: www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:13:05
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman