Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SAFARI DO ZIEMI OBIECANEJ

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2000
 • Gatunek:
  Reportaż
 • 20 '

Isiolo jest sennym miasteczku położonym w kenijskiej strefie przygranicznej. Co prawda od granicy z Etiopią dzieli je 500 km, ale w Isiolo kończy się asfalt i dalej piaszczysta droga - nazywana szumnie autostradą wschodnioafrykańską - prowadzi w pustkę i dzicz. Turyści, wjeżdżający na nią w drodze do Parku Narodowego "Samburu," zapewne nie przypuszczają, że zostawiają za sobą miejsce szczególne. Miejsce, któremu warto się przyjrzeć - jak to czynią autorzy filmu - by spróbować zrozumieć, na czym polega jego fenomen. Isiolo powstało około 1920 roku. Było centrum władz kolonialnych. Miejscowa ludność wyznawała głównie islam. Kiedy chrześcijański biskup Don Luigi przybył do miasteczka w styczniu 1964 roku, zastał w nim 12 chrześcijan.Teraz wyznawcy tej religii stanowią połowę mieszkańców. Rząd dusz nad drugą połową sprawuje muzułmański imam Abdi Nazja. Oprócz nich jednak jest jeszcze ktoś trzeci, kto włada duszami jednych i drugich: czarownik. Imam twierdzi, że czarowników po prostu nie ma, ten problem więc dla niego nie istnieje. Don Luigi zaś uważa, że czarownicy to lekarze medycyny ludowej, doskonale rozumie, dlaczego jego wierni udają się do nich po pomoc i nie odwodzi ich od tego. Tak więc, podczas gdy w wielu częściach świata toczą się krwawe walki religijne, w Isiolo ludzie żyją w harmonii. Muzułmanie wypełniają zalecenia Ramadanu. Chrześcijanie w Boże Ciało wędrują w procesji. Czarownicy rzucają zioła do ognia i w snującym się dymie wysypują z tykw kamyczki, by uleczyć przyszłość chorego. Tę harmonię bardzo dobrze widać na przykładzie dzieci. Dla muzułmanów jest w Isiolo tylko szkoła koraniczna, dla najmłodszych. Jeśli chcą się uczyć dalej - a coraz więcej Kenijczyków docenia dziś wykształcenie - mogą to robić jedynie w prywatnej szkole prowadzonej przez chrześcijański Kościół. I oczywiście robią to, bo szkoła jest otwarta dla wszystkich. Co więcej, Don Luigi nawet opłaca naukę pewnej muzułmańskiej dziewczyny, która w efekcie rodzinnej tragedii straciła wsparcie bliskich. Na pytanie, skąd ta harmonia, imam odpowiada: wystarczy uważać w niedziele - świętym dniu chrześcijan - i w piątki - świętym dniu muzułmanów - by sobie nawzajem nie przeszkadzać. To wszystko. Don Luigi zaś powiada, że Kenia po odzyskaniu wolności znalazła się jakby na pustyni. I teraz wszyscy zmierzają do Ziemi Obiecanej. Są jeszcze w podróży, po tutejszemu: safari. Ten proces trwa, więc w tym safari do Ziemi Obiecanej wszyscy muszą trzymać się razem. To najważniejsze, a możliwe do osiągnięcia tylko dzięki atmosferze tolerancji.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:12:49
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman