Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Z GŁOWĄ W CHMURACH... CZYLI 70 DNI Z ŻYCIA BIELIKA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1999
 • Gatunek:
  Film przyrodniczy
 • 29 '

Ptaki drapieżne nigdy nie były szczególnie liczne, jednak jeszcze sto lat temu można było je dostrzec, szybujące na niebie, znacznie częściej niż obecnie. Główną przyczyną spadku liczebności ich populacji było gwałtowne kurczenie się ich naturalnych rewirów, spowodowane ekspansją człowieka i szybko postępującą urbanizacją. Tragiczne w skutkach okazało się stosowanie w rolnictwie chemicznych środków ochrony roślin, które zdziesiątkowały populację latających drapieżników. Ponadto przez dziesięciolecia popularne były polowania na te ptaki. Mimo deklarowanej przez różne państwa sympatii i szacunku dla nich - orzeł jest godłem narodowym Stanów Zjednoczonych, Polski i Filipin - przez lata zrobiono niewiele, aby je chronić.
Największym z występujących w Polsce ptaków drapieżnych jest bielik (Haliaetus albicilla), ptak z rodziny jastrzębi. Rozpiętość jego skrzydeł przekracza dwa metry, ma krępą budowę ciała i potężny dziób. Bieliki zamieszkują północną i środkową Europę i północną Azję. Można je spotkać (choć, niestety, rzadko) w lesistych okolicach, w pobliżu rzek, jezior i mokradeł. Bieliki chętnie żywią się rybami, wodnymi ptakami, małymi ssakami i padliną. Chwytając ryby, wykonują bardzo zręczne manewry. Najczęściej atakują z zaskoczenia lub z zasadzki. Niekiedy polują w parach - w czasie takich "małżeńskich" łowów jeden ptak wypłasza i wystawia ofiarę, a drugi ją chwyta. W lutym, kiedy przyroda spowita jest jeszcze warstwą śniegu, bieliki zbierają gałązki i wiją z nich gniazdo na wierzchołku wysokiego drzewa lub na szczycie skały. Budowa trwa dosyć długo - dopiero w kwietniu samica składa swoje pierwsze jajo, a w maju - drugie. Ona zajmuje się wysiadywaniem, samiec zastępuje ją rzadko. Kiedy wyklują się młode, samiec poluje i przynosi pożywienie do gniazda. Pisklęta są bardzo żarłoczne, wcześnie też ujawniają swoją drapieżną naturę. Już po kilku tygodniach staczają ze sobą "walki" w gnieździe. Niekiedy te dziecięce bijatyki kończą się tragicznie - jedno z piskląt wypada z gniazda.
Autorom filmu udało się sfilmować rodzinę bielików w ich naturalnym środowisku - w Mazurskim Parku Krajobrazowym. Odwiedzili też Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych przy stacji badawczej PZŁ w Czempinku, gdzie leczy się również ranne i osłabione bieliki, które nie przetrwałyby na wolności.
[źródło : www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:12:48
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych