Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

FRANCISZEK MUZYKANT

w CENTRUM CZYLI POGRANICZE

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1998
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • Barwny + czarno-biały. 25 min.

Opowieść o Franciszku Racisie, ostatnim sukcesorze tradycyjnej kultury pogranicza polsko-litewskiego. Urodził się w Jesionowie, między Sejnami i Szypliszkami. Mieszka tam do dziś. Jest jednym z nielicznych, którzy przechowują w pamięci (bez znajomości nut) całość kanonu pieśni religijnych i świeckich oraz melodii tanecznych, przynależnych do różnych kultur, występujących niegdyś w tym rejonie. Mimo podeszłego wieku wciąż potrafi grać na bębnie (stosuje archaiczną, unikatową technikę) oraz barwnie opowiadać o swojej przeszłości, kiedy występował jako skrzypek, tancerz, śpiewak weselny i pogrzebowy. Świadom jeszcze średniowiecznej tradycji, której jest spadkobiercą, stara się przekazywać ją wnukom. Ma bowiem świadomość, że zarówno on, jak i styl jego muzycznej ekspresji należą już do świata, który powoli odchodzi w zapomnienie. W filmie wystąpili również : żona, syn, synowa i wnuki bohatera filmu, jego bliższa i dalsza rodzina, sąsiedzi, zespół "Szeszupa" z Rutki-Tartak. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman