Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PANI CAMILLA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1997
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • 41'

Urodziła się na początku naszego wieku w Paryżu. Jej ojciec, znany wówczas malarz i grafik, odnosił nad Sekwaną niemałe sukcesy. Porzucił jednak Francję, kiedy zaproponowano mu kierownictwo szkoły rzemiosł artystycznych w niepodległej Polsce.Tak Camilla Mondral znalazła się w nieznanej ojczyźnie rodziców, a ściślej - w Bydgoszczy. Z tego miasta wyjechała do Poznania, gdzie ukończyła studia ekonomiczne, a potem do Warszawy. Tu podjęła pracę w Ministerstwie Spraw Wojskowych i stąd, po wybuchu wojny, los rzucił ją do Budapesztu. Organizowała tam pomoc dla Polaków przebywających w tym kraju, pomagała żołnierzom przedostać się do Francji. Przy okazji poznawała Węgry i język. To zdecydowało o jej przyszłości: została tłumaczką z węgierskiego. Przełożyła na polski ponad 120 książek, starając się wpływać na politykę wydawniczą "Czytelnika", z którym się związała. W filmie pani Camilla wspomina bliskich i znajomych, opowiada o swym życiu, pracy i obecnej pasji - pracy w Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich i działającej przy nim Fundacji.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 06:17:10
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego