Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JEST TAKI CZŁOWIEK...

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1998
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • Barwny, 41 min

Zagrał w osiemdziesięciu sztukach teatralnych, w tym wielkich inscenizacjach narodowej klasyki, wystąpił w stu trzydziestu spektaklach Teatru Telewizji, w prawie sześćdziesięciu filmach i kilkunastu serialach. Najchętniej staje na deskach scenicznych przed publicznością Starego Teatru w Krakowie. Bohater programu urodził się w 1942 roku w małej miejscowości Leńcze na Podbeskidziu Wadowickim. Wcześnie stracił ojca, który zginął w wypadku na torach. Niewiele brakowało, by także został kolejarzem. Na szczęście dla teatromanów udało mu się oblać egzaminy wstępne w Technikum Kolejowym, a następnie posłuchać rad swej polonistki w Liceum Plastycznym i popróbować sił na scenie. Występował w Teatrze Lalek działającym przy nowohuckim Domu Kultury i w krakowskiej "Grotesce". Potem, już w trakcie studiów na PWST, związał się z Teatrem STU Krzysztofa Jasińskiego, po ukończeniu zaś słynnej uczelni grał przez jeden sezon w "Rozmaitościach". Wreszcie trafił do Starego Teatru. Miał tam znakomitych mistrzów - doskonalił aktorskie rzemiosło pod okiem Konrada Swinarskiego i Jerzego Jarockiego. Tam też powstały najgłośniejsze kreacje Treli, między innymi w "Dziadach", "Wyzwoleniu", "Weselu", "Irydionie", "Wiśniowym sadzie" i adaptacji "Zbrodni i kary". Mimo imponującej filmografii nie przepada za pracą na planie, choć ma w dorobku wiele znakomitych ról: w "Magnacie" Filipa Bajona, "Śmierci jak kromka chleba" Kazimierza Kutza, "Spokoju" Krzysztofa Kieślowskiego. Wyżej ceni sobie występy w Teatrze Telewizji. Grał w takich spektaklach, jak "Widok z mostu" Artura Millera, "Nie-boska komedia" Krasińskiego czy "Wielki Testament" Villona. Program poświęcony Jerzemu Treli nie jest jego biografią ani rekonstrukcją kariery aktorskiej. Autorzy, posługując się wybranymi epizodami, wątkami i zdarzeniami, próbują raczej nakreślić subiektywny portret bohatera. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.03.26 00:12:00
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor