Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŹLI, GŁODNI AWANGARDZIŚCI. NIEZALEŻNE ŚRODOWISKA TWÓRCZE ST. PETERSBURGA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1999
 • Gatunek:
  Film o sztuce
 • 30 '

Źli, głodni awangardziści. Niezależne środowiska twórcze St.Petersburga Pierwsza ogólnie dostępna, urządzona w szacownych wnętrzach leningradzkiego Ermitażu wystawa sztuki niezależnej odbyła się w marcu 1964 roku. Trwała przez dwa dni. Trzeciego, wczesnym rankiem, pod muzealne gmachy zajechała długa kolumna czarnych wołg. Trzasnęły drzwiczki, zatupały ciężkie kroki. Na czele umundurowanej gromady maszerowała specjalistka "od kultury" z obwodowego bądź miejskiego komitetu partii.Podczas gdy funkcjonariusze blokowali i pieczętowali drzwi do sal, towarzyszka instruktorka powiadomiła przerażonych muzealników, iż ekspozycja zostaje zamknięta, a abstrakcyjne - o zgrozo - obrazy aresztowane.Płócien nie widziano już nigdy więcej. I malarze, i organizatorzy mogli mówić o szczęściu. Trzydzieści, czterdzieści lat wcześniej niezależni twórcy nie mogli nawet marzyć o wystawianiu swoich prac. Z zachowaniem wszelkich środków ostrożności zbierali się w mieszkaniach przyjaciół i rozmawiali o nowej sztuce. Szeptem - by nie usłyszeli ich agenci służb bezpieczeństwa. Ale bezpieka słyszała wszystko. Grymas losu sprawił, że niepokorni artyści ginęli od strzału w tył głowy niedaleko miejsc ich konspiracyjnych spotkań. Film prezentuje niezależne środowiska twórcze współczesnego Petersburga. Plastyków, muzyków, filmowców, dramaturgów, aktorów grupujących się w takich centrach, jak Fond Swobodnaja Kultura, Borey Art, Instytut Eksperymentu i Performance. Obrazy dnia dzisiejszego przeplatają wspomnienia raz tragicznych, innym razem groteskowych wydarzeń z lat dwudziestych, trzydziestych,sześćdziesiątych, siedemdziesiątych. Lepsze czasy dla undergroundu rozpoczęły się w okresie pierestrojki. "Podziemne" studia, galerie i sale koncertowe powstawały najpierw na peryferiach, w budynkach starych, nieużywanych kotłowni, później artyści wkroczyli do śródmieścia. Zdaniem niektórych - za wcześnie. "To bezhołowie - grzmi gubernator St.Petersburga Władymir Jakowlew - aby piękną, zabytkową kamienicę w centrum zajmowała komuna pseudoartystów. Niech sobie siedzą na obrzeżach miasta, a nie w śródmieściu. Niech nie przeszkadzają! Byłem na kilku wystawach sztuki nowoczesnej i nigdy nie pójdę na następną. Wszystkie są takie same..." [źródło: www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:11:22
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor