Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OPOWIEM WAM O MARKU

 • Tytuł alternatywny: Z NIMI JADŁEM, Z NIMI PIŁEM, ICH KOCHAŁEM - MAREK HŁASKO
 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1999
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • Barwny, 47 min

  Pierwotnie film nosił tytuł "Opowiem wam o Marku". Jednak w 2004 TVP w wyniku sprawy sądowej uznała, że tytuł ten naruszył prawa autorskie Zyty Kwiecińskiej, autorki książki o Hłasce pod tym samym tytułem.

Realizatorzy reportażu przypominają losy pisarza, przede wszystkim jednak próbują skonfrontować autobiografię Marka Hłaski "Piękni dwudziestoletni" z rzeczywistością. Opowiadają jego historię nawiązując do kolejnych rozdziałów książki, starają się odcyfrować tropy, zestawiają z faktami opisane sytuacje i anegdoty, przytaczają sądy autora. Wykorzystują fragmenty książki, archiwalne zdjęcia i utrwalony na taśmie magnetofonowej wywiad, którego w 1958 roku udzielił przez telefon radiowej audycji "Muzyka i aktualności" oraz udostępnione po raz pierwszy tajne akta UB Marka Hłaski, a także fragmenty amerykańskich filmów, którymi się fascynował, przede wszystkim zaś przytaczają wspomnienia o pisarzu. Mówią o nim: jego żona Sonia, przyjaciele - Jerzy Press, Andrzej Radwan, Kasia Rubinowicz, Marek Rudnicki, wydawcy - Zofia Hertzowa i Jerzy Giedroyc, znajomi - Jerzy Urban, Eligiusz Lasota i inni. Ciekawe, że każde z nich zapamiętało Hłaskę inaczej. To on zdecydował, jakie komu wspomnienia po sobie zostawić. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:11:21
© 1998-2020 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman