Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŚWIT

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1996
 • Gatunek:
  Reportaż
 • 26 '

Był skoczkiem narciarskim, juhasem, mistrzem obuwnikiem, murarzem, cieślą. Mówi, że był w stanie robić wszystko. A przecież od 20 lat robi wciąż jedno - odsiaduje w więzieniu wyroki za włamania. Po raz pierwszy trafił do zakładu karnego w 1982 roku, właśnie skończył 18 lat. W 1984 roku przebywał na wolności aż 9 miesięcy. Ale kiedy w 1991 roku wyszedł zza muru po odbyciu kary, wrócił do celi już po 5 dniach. Wydawało się, że Jan B. jest nieodwracalnie straconym dla społeczeństwa recydywistą, który nie potrafi inaczej żyć. Była wychowawczynią w domu dziecka w Radomiu. Miała dwie już dorosłe córki i męża. Los dzieciaków pozbawionych rodzinnego domu nie dawał jej spokoju. Pewnego dnia więc wzięła pod swój dach ośmioro z nich. Mąż początkowo akceptował tę sytuację. Niezbyt długo jednak. Odeszła od niego wraz z dziećmi i sama starała się zapewnić im byt. Jan B. stracił kontakt z matką i rodzeństwem. Był przekonany, że się go wyparli. Dostał jednak list, w którym matka napisała, że była w Kalwarii i tam gorąco się za niego modliła. Z początku zignorował tę informację, ale wkrótce okazało się, że właśnie za jej sprawą dokonał się w nim przełom. Oświadczył wychowawcy, iż zrywa z "grypserą". Przystąpił do więziennej grupy modlitewnej. Zapragnął zostać zakonnikiem. Los jednak zrządził inaczej. Postawił na jego drodze kobietę z gromadką sierot. Kiedy więc wyjdzie na wolność, zamieszka z nią, jak z siostrą (to sobie oboje przyrzekli, ślubując czystość), i będzie ją wspierał w wychowywaniu dzieci. Te dwie niecodzienne i ostatecznie połączone historie opowiadają w filmie: Jan B., jego koledzy z celi i pracownicy więzienia, oraz - szlachetna kobieta, która nie tylko podjęła się ogromnego zadania, ale nie zawahała się też zaufać recydywiście, nawróconenu wprawdzie, lecz przecież ukształtowanemu przez więzienną rzeczywistość, w której spędził większość swego życia. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:06:47
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman