Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MOJA DROGA DO PRAWDY

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1999
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • 28 '

Bohater i narrator filmu mówi: "Czuję się człowiekiem szczęśliwym. Był czas, kiedy szczęście starałem się budować na powodzeniach, ale gubiłem je w zawodach i rozczarowaniach. Gdy jednak odkryłem, że Bóg, który jest miłością, ma gotowy plan dla moich poczynań, pojąłem sens życia. To Dawca darów prowadzi mnie najwłaściwszą drogą. Sam bym jej nie wymyślił", Nie była to łatwa droga. Studia medyczne Włodzimierzowi Fijałkowskiemu przerwała wojna. Kontynuował naukę na tajnych kompletach. Ostatecznie jednak studia skończył na Polskim Wydziale Lekarskim w Edynburgu, dokąd trafił po wyjściu z obozu w Oświęcimiu. Został, jak tego pragnął jeszcze przed wojną,ginekologiem i położnikiem. Wrócił do kraju, bo nie wyobrażał sobie życia poza nim. W 1955 roku znalazł się w Klinice Ginekologii Akademii Medycznej w Łodzi. W 1957 roku założył tam skromniutką szkołę rodzenia. Odtąd uparcie walczył o rozpropagowanie swoich idei przygotowania rodziców do porodów rodzinnych i w wodzie, co łagodzi szok, jakim jest dla dziecka przyjście na świat. Zwłaszcza zaś - były więzień Oświęcimia - przeciwstawiał się funkcjonującej od 1956 roku ustawie o dopuszczalności przerywania ciąży. Ostatecznie w 1974 roku został za to zwolniony z Akademii Medycznej, jakoby miał bowiem zły wpływ na studentów. Dziś jednak okazuje się, że idee prof. Włodzimierza Fijałkowskiego zwyciężają. Szkoły rodzenia stały się powszedniością, coraz więcej szpitali umożliwia ciężarnym porody rodzinne i naturalne. Coraz więcej też osób podziela pogląd, że szacunek należny jest każdej formie życia. W minionym roku za swą nieprzejednaną postawę profesor został odznaczony przez Jana Pawła II Krzyżem św. Grzegorza Wielkiego. Po napisaniu w przeszłości wielu artykułów i książek, pisze teraz książkę "Oto jestem", będącą opowieścią dziecka przebywającego w łonie matki o swoim rozwoju i przeżyciach od chwili poczęcia po narodziny. Do pracy tej zainspirował profesora od lat stojący na jego biurku - obecny także w filmie - model dziesięciotygodniowego dziecka, które Włodzimierz Fijałkowski nazwał Jasiem. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:31:37
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.