Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

AKTOR CAŁKOWITY

 • Podtytuł: WSPOMNIENIE O RYSZARDZIE CIEŚLAKU
 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1994
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • Barwny, 66 min

Monografia twórczości Ryszarda Cieślaka, zdaniem licznych krytyków filmowych i teatralnych, jednego z najsłynniejszych aktorów XX wieku. Mówiono o nim, że jest natchniony, że wprowadził sztukę aktorską na wyżyny, których przekroczenie pozostaje poza ludzkimi możliwościami. Był protagonistą Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego przez cały czas jego istnienia (1961-84). Stworzył niezapomniane kreacje w "Księciu Niezłomnym" (1965) wg Calderona i "Apocalypsis cum figuris" (1968). Józef Kelera po obejrzeniu tych przedstawień pisał o grze Cieślaka jak o przeżyciu niemal mistycznym: "Szczupła, wspaniale rzeźbiona twarz. Ufne, skupione, przyjazne oczy. Giętkie ciało - aktora i akrobaty, derwisza i tanecznika - ciało uduchowione i prześwietlone promieniującym pierwiastkiem człowieczeństwa. Rozciągnięte na podeście, biczowane, drgające bólem i spazmem ofiarowania. Skulone w kłębek, w pozycji embriona. Odsłonięte i bezbronne. Zwisające, jak zdjęte z krzyża, i zrywające się do lotu. Ekstatyczne i pokorne." W 1970 roku Cieślaka uhonorowano prestiżową, amerykańską nagrodą "Najwybitniejszego Aktora off - Broadway" i to aż w dwóch kategoriach: dla najlepiej zapowiadającego się młodego aktora oraz nagrodą krytyków nowojorskich za najlepszą kreację roku. W latach osiemdziesiątych występował w zespole Petera Brooka. Ostatnią wielką rolę stworzył w jego "Mahabharacie" (1987), zarówno w tej plenerowej, jak i telewizyjnej. Odtwarzał tu postać niewidomego starca Dhritarashtry. Parał się także działalnością pedagogiczną (jego trening zarejestrowany na taśmie filmowej to biblia adeptów aktorstwa) i reżyserską (m.in. "Thanatos polski" z 1981 roku). Gdy umierał 15 czerwca 1990 roku w Houston, miał 53 lata. Miesiąc później spoczął na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. O pracy Cieślaka w Teatrze Laboratorium i w zespole Petera Brooka wypowiadają się m.in. Jerzy Grotowski, Józef Kelera, Tadeusz Burzyński, Peter Brook, Eugenio Barba, Zygmunt Molik, Raymonde Temkine, Zbigniew Osiński i córka artysty Agnieszka Cieślak. W filmie Krzysztofa Domagalika wykorzystano też unikatowe materiały archiwalne z kreacjami aktora w spektaklach "Akropolis", "Książę Niezłomny", "Apocalypsis cum figuris" i "Mahabharata". [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:04:06
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski